zanocuj w lesie

i

Autor: fot. Nadleśnictwo Tomaszów

Zanocuj w lasach Nadleśnictwa Tomaszów

2021-04-30 11:49

Od maja rusza ogólnopolski projekt "Zanocuj w lesie". Na Roztoczu również zostały wyznaczone miejsca, w których miłośnicy natury będą mogli na hamaku lub w namiocie spędzić niejedną noc.

Od 1. maja sympatycy noclegów na łonie natury będą mogli zanocować na specjalnie wyznaczonych obszarach w nadleśnictwach w całej Polsce. Nadleśnictwo Tomaszów przygotowało aż cztery takie obszary (Siwa Dolina, Potok, Piecyki, Sojnica). Każde z tych miejsc jest inne pod względem szaty roślinnej, dostępu do infrastruktury czy natężenia ruchu turystycznego.

Muszę wszystkich chętnych ostrzec, że są też pewne zasady korzystania z tych obszarów. Trzeba nocować tak, żeby nie przynieść szkody przyrodzie - w myśl zasady Leave No Trace, czyli nie zostawiaj śladu. Należy stworzyć takie obozowisko, żeby ktoś kto tam później przyjdzie nawet się nie domyślał, że spały tam jakieś osoby. Oczywiście wszystko jest w zgodzie z ustawą o lasach, która tez wiele rzeczy narzuca. Chociażby to, że nie możemy kopać w ziemi, nie będzie można sobie wybudować szałasu- trzeba będzie ze swoim miejscem noclegowym po prostu przyjść. — mówi Karol Jańczuk, koordynator programu w Nadleśnictwie Tomaszów.

Poza tym obowiązuje zakazu zbierania drewna, palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, wjazdu do lasu pojazdem silnikowym (również kamperami). Jeśli na tego typu przygodę w jednym obszarze zdecyduje się do 9 osób – przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu –będą one mogły zanocować bez konieczności powiadamiania nadleśnictwa. W przypadku, gdy nocleg planuje większa grupa, należy zgłosić to mailowo właściwej placówce (nie później niż na dwa dni przed wyprawą). Dopiero po otrzymaniu formalnej zgody będzie można skorzystać z noclegu w leśnych ostępach. Wszystkie szczegóły i regulamin akcji znajdziecie na stronie tomaszow.lublin.lasy.gov.pl