Odsłonięcie figury św. Michała Archanioła

i

Autor: Urząd Miasta Zamość

Zamość: Święty Michał Archanioł wraca na swoje miejsce

2022-05-25 16:59

Wykonana na zlecenie ordynatów Zamoyskich w latach 70. XVIII wieku. Ostatnie 200 lat spędziła na prywatnej posesji przy ulicy Ogrodowej. Rzeźba św. Michała Archanioła 28 maja powróci na zamojską Starówkę.

Rzeźba, która powstała w latach 1770-72 na zlecenie ordynatów Zamoyskich razem z figurą św. Floriana zdobiła Bramę Szczebrzeską. Po ponad 50 latach została jednak zdemontowana i przetransportowana na ul. Ogrodową, gdzie przez wiele lat niszczała. Dopiero w zeszłym roku miastu udało się odzyskać ten wyjątkowy zbytek i zlecić jego renowację. Podjął się tego zadania pochodzący z Zamościa konserwator, Łukasz Bulewicz. Uroczyste odsłonięcie figury odbędzie się w sobotę 28 maja o godzinie 17:00 przy Bramie Szczebrzeskiej.

Zapraszam wszystkich mieszkańców Zamościa i nie tylko, gości, którzy przejeżdżają do naszego pięknego miasta. Ideą tych wszystkich prac, tych wszystkich zabiegów było to, żeby przywrócić tę rzeźbę miastu, nam. Żebyśmy mogli podczas niedzielnego spaceru pójść, może już nie tylko pod Bramę Szczebrzeską, ale pod świętego Michała. Niech to będzie dla nas samych atrakcja i tez takie uświadomienie tego, że historia naszego miasta jest naprawdę bardzo ciekawa. — mówi konserwator Łukasz Bulewicz.

Prace nad przywróceniem rzeźbie św. Michała Archanioła dawnej świetności trwały kilka miesięcy. Odnawiana był m.in. metodą ablacji laserowej, a później mrówczą pracę konserwatorską wykonała grupa specjalistów.