Oficjalne przecięcie wstęgi  przebudowanego Oddziału Neurologii z Poodzziałem Udarowym

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

Zamość: Oddział neurologiczny z pododziałem udarowym po przebudowie

2022-05-25 8:26

W zamojskim Szpitalu Papieskim oficjalnie otwarto zmodernizowany Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym. Przebudowany oddział będzie jeszcze lepiej służył pacjentom.

 To efekt projektu "Modernizacja Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym i wczesną rehabilitacją poudarową wraz z ambulatoryjną opieką specjalistyczną w celu wykonywania innowacyjnych procedur medycznych dla pacjentów Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im.Papieża Jana Pawła II w Zamościu".

- Zasadniczym celem naszego projektu było utworzenie wzorcowego oddziału przez wdrożenie kompleksowej opieki nad pacjentami neurologiczno- neurochirurgicznymi ze szczególnym uwzględnieniem stosowania wysoko specjalistycznych innowacyjnych procedur wewnątrznaczyniowych to jest najnowszych metod leczenia fazy ostrej udaru niedokrwiennego a co to jest? To tromboliza i trombombektomia mechaniczna - wyjaśnia -Lekarz Kierujący Oddziałem Neurologicznym z Poddziałem Udarowym-Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu- dr n. med. Ewa Wierzchowska-Cioch.

W nowym kompleksie opieki nad pacjentem udarowym zwiększona został liczba łóżek dla pacjentów do 60, a powierzchnia oddziału z 693 m2 do ok. 1301, 98 m2. Powstała też jedna wielka sala dla pacjentów udarowych.

- Ze starego oddziału z pięciu sal zrobiono ogromną salę wzmożonego nadzoru 10-łóżkową, która została zaopatrzona w respiratory, kardiomonitory . Jest tam zatrudnionych trzy pielęgniarki i  trzech lekarzy. Opieka jest całodobowa ,  lekarze i pielęgniarki mają wgląd w każdego pacjenta poprzez monitor. Powstanie takiej sali było potrzebne ponieważ mamy bardzo dużo ciężkich udarów i wtedy kiedy pacjent leży na sali to nie każdy dobiegnie, a na dużej sali pacjent jest objęty opieką wysokospecjalistyczną . Zgodnie z założeniami w nowym kompleksie opieki nad pacjentem udarowym zostanie zwiększona liczba łóżek dla chorych z 39 do 60  a to zwiększy dostępność do oddziału - mówi dr n. med. Ewa Wierzchowska-Cioch.

 Pojawiła się tez klimatyzacja, która bardzo się przyda w czasie upałów.

- Klimatyzacja dla pacjentów była bardzo konieczna ponieważ jesteśmy związani z klimatem, który będzie gorętszy . Jeśli  w salach jest  temperatura powyżej 30 stopni  to jest to narażenie pacjenta na utratę wody , na zaburzenia rytmu , utratę elektrolitów , co wydłuża pobyt pacjenta w szpitalu i pogorszenie jego stanu zdrowia -dodaje dr n. med. Ewa Wierzchowska-Cioch.

- Jestem bardzo szczęśliwa bo w końcu się dokonało, dokonał się cud , spełniło się to o czym marzyli pacjenci, którzy mają teraz wspaniale. Mają łazienki, mają toalety w salach, mają klimatyzację i nie będzie problemów, nie będziemy zasłaniać kocami okien, będzie dobrze. Oddział neurologiczny powstał w 2015 roku. To siedem lat wielkiej walki. Walczyłam o to, żeby to była duża sala, teraz  jest piękna przestrzenna a pacjenci są monitorowani, mają pomoc. A było ciężko, mieliśmy tylko jedną czteroosobową salę. Dzisiaj jesteśmy wszyscy szczęśliwi . Udało się przy pomocy Urzędu Marszałkowskiego, wszystkich dobrych ludzi . Muszę wspomnieć profesora  Przemysława Czarnka, który bardzo dużo pomógł. Na oddziale leczymy między innymi ludzi z udarami, którzy są bardzo ciężko chorzy.  Rozpuszczamy i wyciągamy z naczynia skrzepliny dzięki czemu pacjent wraca do zdrowia, nie ma niedowładów-  podkreśla dr n. med. Ewa Wierzchowska-Cioch.

Oddział został wyposażony między innymi w nowoczesny sprzęt,ma pomieszczenia izolacyjne , systemy wentylacyjne , nowe instalacje, została stworzona część pod potrzeby rehabilitacyjne. Na oddziale mogą być wdrażane nowoczesne  metody leczenia.

- Największą zasługę w wybudowaniu, wykończeniu tego oddziału ma Pani Ordynator dr n. med. Ewa Wierzchowska-Cioch. Od wielu lat starała się o to, żeby stworzyć tu godne warunki do leczenia pacjentów z chorobami neurologicznymi. Jesteśmy jedynym oddziałem  w makroregionie zamojskim, który zabezpiecza potrzeby pacjentów neurologicznych , dzięki poddziałowi udarowemu jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowość świadczeń medycznych- informuje p.o. Dyrektora szpitala-  Adam Fimiarz.

Zakres prac w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej obejmował modernizację pomieszczeń Poradni Neurologicznej i Leczenia Padaczki, Poradni Neurochirurgii, Pracowni EEG, Pracowni EMG raz pomieszczeń socjalnych na II piętrze Bloku B. W zakresie zadania przeprowadzono dodatkowo modernizację klatki schodowej.​

 Przebudowany oddział został poświęcony i oficjalnie otwarty.