galeria

Roztocze poleca się na spacer w poszukiwaniu wiosny. Zobacz zdjęcia!

2024-02-23 19:05

Przebiśniegi, wawrzynek wilczełyko, odgłosy dzięciołów...to oznacza, że wiosna jest już blisko! Roztoczański Park Narodowy to świetne miejsce do szukania jej oznak.

W przyrodzie widać już pierwsze sygnały wiosny.

Zakwitła już leszczyna, można też spotkać przebiśniegi na tych bardziej nasłonecznionych stokach, pojawił się piękny wawrzynek wilczełyko. Słychać postukiwania dzięciołów, a to też charakterystyczny odgłos budzącej się przyrody. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy na ścieżki Roztoczańskiego Parku Narodowego. — mówi Andrzej Wojtyło, dyrektor RPN.

Tak kiedyś wyglądał Taniec z Gwiazdami. Pamiętacie 1. Edycję?

Pierwiosnek. Takie bardzo wiosenne imię otrzymał konik polski, który przyszedł na świat jako pierwszy w tym roku w Roztoczańskim Parku Narodowym. Źrebak jest przedstawicielem 41. już pokolenia tych zwierząt w hodowli na terenie parku. Do tej pory na świat przyszło tu około 500 koników.

W tej chwili mamy już trzy młode źrebaki, dwa ogierki i klaczkę. Rocznie zazwyczaj przychodzi nam na świat około 15 koników. Mamy dwie hodowle: rezerwatową i stajenną. Hodowla rezerwatowa opiera się głównie o kompleks Stawów Echo i przyległy drzewostan. Jest to powierzchnia prawie 200 ha, więc tam nie zawsze da się te koniki zobaczyć. Za to koniki spotkamy we Floriance w hodowli stajennej. Każdy, kto tam dotrze zawsze koniki polskie zobaczy, do czego zachęcam. — dodaje Andrzej Wojtyło.

Zobacz zdjęcia ze spaceru nad Stawami Echo i po Zwierzyńcu!