podopieczni fundacji Alternatywa dla zwierząt

i

Autor: Alternatywa dla zwierząt/ fot. Dominika Włodarska, Paulina Grzybowska

Alternatywa dla Zwierząt. Nowe możliwości pomocy i edukacji

2024-06-11 12:17

Fundacja powstała z inicjatywy wolontariuszek zamojskiego schroniska. Alternatywa dla zwierząt dąży do poprawy losu czworonogów i edukacji ludzi. Daje więcej opcji wspierania zamojskich bezdomniaków.

Alternatywa dla Zwierząt, fundacja założona przez wolontariuszki zamojskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt - Lidię Wikierę i Paulinę Grzybowską, stawia sobie za główny cel pomoc czworonogom oraz edukację społeczeństwa. Dzięki działalności fundacji, wsparcie dla zwierząt może być bardziej efektywne i kompleksowe.

Jestem związana z zamojskim schroniskiem od wielu lat, prowadzę tam wolontariat. Chciałyśmy jednak pójść dalej, dlatego nasza fundacja wesprze wolontariat i samo schronisko. Po pierwsze nasze działania to identyfikowanie tych zwierzaków, które sobie nie radzą w placówce. Po drugie wspieranie na miejscu schroniska i wolontariatu. Potrzeby są olbrzymie i myślę, że właśnie fundacja otwiera przed nami nowe możliwości. — mówi Lidia Wikiera, prezeska i współzałożycielka fundacji.

Pierwsi podopieczni fundacji: Szaruś, Perun i Kora, przebywają już w domach tymczasowych, gdzie uczą się świata i właściwych relacji z ludźmi. A to na pewno zwiększy ich szanse na adopcję.

Iga Świątek gra z Jasmine Paolini w finale Roland Garros

Fundacja kładzie również duży nacisk na edukację, zwłaszcza najmłodszych.

Jeżeli będziemy edukować, to w pewnym momencie nie będzie tak dużej potrzeby pomocy na bieżąco, bo po prostu nie będzie tylu przypadków. Jest to trudne, bo efektów edukacji nie widać od razu. Jednocześnie są one bardzo korzystne i bardzo ważne, a szczególnie w przypadku edukacji najmłodszych. W programach przedszkolnych, szkolnych nie ma czegoś takiego, jak ochrona nad zwierzętami, jak postępować wobec zwierząt, jak do nich podchodzić. To generuje niebezpieczne przypadki, np. pogryzienia. My jako instruktorki profilaktyki pogryzień, pracujemy w lokalnych szkołach w Zamościu i okolicach, ze swoimi psami i prezentujemy prawidłowe postawy wobec zwierząt. Widzimy jak bardzo dzieci są chłonne, jak bardzo potrzebują tej wiedzy i jak bardzo jej nie mają. — dodaje Paulina Grzybowska, wiceprezeska i współzałożycielka fundacji.

Więcej informacji o działalności fundacji, podopiecznych, możliwościach wsparcia oraz szkoleniach można znaleźć na stronie i w mediach społecznościowych Alternatywa dla zwierząt oraz Wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu.

Posłuchaj naszej rozmowy z fundatorkami fundacji Alternatywa dla zwierząt.

Rozmowa z Lidką z Alternatywy dla zwierząt

Zobacz też: Zamość jest po prostu piękny!