zamość

i

Autor: https://pixabay.com/pl

ZAMOŚĆ: Złożą uroczystą przysięgę

2022-09-30 15:17

W najbliższą sobotę na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy-ochotników 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

- Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w najbliższą sobotę podejmie blisko 100 żołnierzy-ochotników 2 Lubelskiej Brygady OT, którzy wypowiedzą uroczyście słowa roty. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Terytorialna służba wojskowa, jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na liczne chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi Terytorialsów powoływanych jest ponad 300 nowych ochotników. Obecnie w WOT służy ponad 34 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet - informuje por. Marta Gaborek- oficer prasowy 2  Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystą przysięgę wojskową poprzedzi Msza Święta w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym św. Jana Bożego, przy ul. Koszary 17 w Zamościu. Po mszy  wojsko przemaszeruje ulicami miasta na starówkę . Ceremonia rozpocznie się o godz. 12.00 i zakończy defiladą wojskową około godz. 13.00.

Uroczystość na Rynku Wielkim w Zamościu wpisuje się w obchodzone właśnie święto Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileusz 5-lecia formacji.