zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

ZAMOŚĆ: Czytamy więcej jednak nie tyle co przed pandemią

2023-01-27 14:26

Książnica Zamojska podsumowała czytelnictwo roku 2022. Okazało się, że sytuacja poprawiła się w porównaniu do lat pandemicznych . W sumie zapisano ponad 11 tysięcy czytelników, to wzrost o ponad 10 procent od dwóch ubiegłych lat .

- Ubiegły rok dla całej sieci bibliotek Książnicy Zamojskiej był rokiem odbudowywania strat po pandemii . Rok 2020 i 2021 to czas, kiedy biblioteki były wielokrotnie czasowo zamykane. Sposób wypożyczania zbiorów też miał różne ograniczenia. To były lata dość trudne. Nie ukrywam , że ten proces odbudowywania strat po pandemii na pewno nie będzie procesem szybkim i automatycznym. Nie tracimy jednak nadziei, liczba czytelników w ubiegłym roku wzrosła i z tego się cieszymy - mówiła Halina Zielińska- Zastępca Dyrektora Książnicy Zamojskiej.

W  porównaniu do lat 2020- 2021 więcej wypożyczano książek, prasy. Więcej korzystano też ze zbiorów na miejscu . Takich udostępnień było to w sumie prawie 220 tysięcy, ale to jednak mniej niż przed pandemią, kiedy było ich w granicach 250 tysięcy czyli o 2,8 procent więcej. Straty w roku 2020 sięgały 16 procent , a w 2021 - 7 procent. Jest lepiej niż w czasie pandemii ale nie tak dobrze jak to było przed nią, kiedy dane były lepsze o 1,2 procenta.

Trudność w odbudowywaniu czytelnictwa wynikła głównie z pandemii,  która mocno wpłynęła na demografię korzystających z biblioteki.

- Pandemia dotknęła wielu ludzi,  również ludzi starszych ,  część z nich zmarła. Często były to osoby bardzo aktywne czytelniczo. Przychodziły do biblioteki  systematycznie dwa razy w miesiącu i wypożyczały maksymalną ilość książek, którą możemy udostępnić . Jeżeli taka osoba z tej publiczności czytelniczej znika to ma to ogromne przełożenie na liczbę czytelników i wypożyczeń - dodaje Halina Zielińska.

Pandemia wpłynęła też na zachowania części czytelników, którzy wcześniej częściej chodzili do biblioteki. Od czasu pandemii nie przychodzą do biblioteki.

Pandemia wyhamowała też początkujących czytelników i odebrała im nawyk regularnego przychodzenia do biblioteki . Kolejną przyczyną trudności w odbudowywaniu czytelnictwa w 2022 roku okazały się być biblioteki szkolne ,do których częściej niż do książnicy zaczęli zaglądać uczniowie. Było to spowodowane większą dostępnością do lektur w szkołach (w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - biblioteki szkolne mogły w 2022 roku ubiegać się o dotacje na zakup lektur )

Trudności w odbudowie czytelnictwa w Zamościu wynikały  też z tego, że część czytelników zaczęła korzystać z książek udostępnianych online, z e-booków z zasobów cyfrowych. O 50 procent wzrosła ilość czytelników korzystających z zasobów cyfrowej biblioteki Książnicy Zamojskiej.  Spadły za to tradycyjne wypożyczenia książki mówionej i filmów na CD.

Czytelnicy w 2022 roku najchętniej wypożyczali literaturę piękną, popularną, obyczajową i sensacyjną.