Zamość

i

Autor: Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

FOTOGRAFIA

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zachęca do oglądania trzech wystaw. Przygotowała je zamojska młodzież

2024-05-27 10:41

Zobaczymy na nich zdjęcia uczestników zajęć fotograficznych prowadzonych w Młodzieżowej Pracowni Fotografii Negatyw i w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu. Fotografie powstały w ramach projektu ”Namalowane światłem”.

- To projekt, który realizowaliśmy wraz z młodzieżą przez długi okres czasu bo od października 2023 roku do kwietnia tego roku. Projekt zakończył się wykonaniem tryptyku wystawienniczego. Został on wykonany w technice, który wynalazł amerykański fotograf, który stworzył bardzo ciekawy projekt. Inspirując się jego sztuka postanowiliśmy wykorzystać tę technikę i zastosować ją do tego, żeby przedmioty, które znaleźliśmy użyć jako formy do stworzenia graficznych przedstawień - mówi prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i opiekun fotografującej młodzieży- Andrzej Pogudz.

Zdjęcia zostały wykonane bez użycia aparatu fotograficznego, do ich wykonania młodzież wykorzystała materiał światłoczuły, na którym położyła przedmioty tak, aby rzucały na niego cień. Efekt tej techniki czyli luxografii jest niebanalny.

Ewelina Flinta zmieniła się nie do poznania

- Są to często formy abstrakcyjne, przenikające się, a także  działające na człowieka jeśli chodzi o metafizyczny wymiar przekazu. Znalezione przez nas przedmioty zostały użyte w konwencji twórczej, refleksyjnej- mówi prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i opiekun fotografującej młodzieży- Andrzej Pogudz.

 Wystawę pt. “Opowieści przedmiotów” zobaczymy w Galerii Pozytyw Młodzieżowgo Domu Kultury w Zamościu, “Tajemnicze historie” w Galerii Wieszak w II LO w Zamościu a “Graficzny epizod” w Galerii Stylowy w Zamościu.

Zdjęcia można oglądać do czerwca.​

Zobacz też

Ratusz w Zamościu