Zamość

i

Autor: https://pixabay.com

Wydarzenie

Będą gry planszowe, dobre jadło i pokazy. Atrakcji nie zabraknie!

2024-06-11 12:19

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników archeologii i historii! Muzeum Zamojskie w Zamościu zaprasza na obchody Europejskich Dni Archeologii. Zachęca też do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii i poszukiwania dziedzictwa kulturowego. Będą pokazy wikliniarza, jubilera, kowala, rogownika, dziegciarza i bursztynnika.

- Europejskie Dni Archeologii to wydarzenie zainicjowane w 2010 roku przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych- francuską organizację, W Polsce od 2019 roku. W ramach tych obchodów organizowane są różnego rodzaju wydarzenia mające promować dziedzictwo archeologiczne. W ramach obchodów odbywają się między innymi wystawy, pikniki historyczne, sesje naukowe prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Uczestnicy mają okazję skorzystać z licznych atrakcji i wzięcia udziału w żywej lekcji historii. Wydarzenie jest kierowane do szerokiego grona odbiorców- mówi Anna Sędłak z działu Archeologii Muzeum Zamojskiego.

Muzeum Zamojskie już  po raz drugi bierze udział w tych obchodach.  Przygotowało ciekawy program. Szykuje się szereg atrakcji.

- Zamojskie obchody potrwają dwa dni. Na piątek mamy zaplanowany "Piknik Archeologiczny" , odbędzie się na terenach zielonych przy Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Będą warsztaty tkackie, warsztaty garncarskie oraz mincerskie. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia „Wioska Gotów” przygotowali także pokazy dawnych rzemieślników. Przeniesiemy się do I roku naszej ery. W sobotę w Muzeum Zamojskim odbędzie się pokaz z przędzenia średniowiecznego na wrzecionie oraz farbowania tkanin przeprowadzony przez Agatę Prus- dodaje Anna Sędłak.

Powstaniec jak postać z muralu Banksy'ego. Powstanie Warszawskie na makiecie

Będzie można też wziąć udział w konkursie „Olimpiada Starożytna”, przymierzyć stroje legionistów, zagrać w gry planszowe z epoki rzymskiej. Będzie też coś dobrego do zjedzenia.

Europejskie Dni Archeologii w Zamościu odbędą się od 14 do 15 czerwca. Szczegóły na stronie Muzeum Zamojskiego.

Zobacz też:

W Muzeum Zamojskim można było oglądać eksponaty kultury Jaćwingów.