Każda z postaci, starannie wykonana przez uznanego rzeźbiarza, Bartłomieja Sęczawę, odzwierciedla charakterystyczne cechy bohaterów Leśmiana, przenosząc odwiedzających w świat pełen baśni, symboliki i głębokich refleksji nad ludzkim losem.
Te niezwykłe rzeźby nie tylko upamiętniają samego poetę, który przez wiele lat mieszkał i tworzył w Zamościu, ale również przypominają o uniwersalnych wartościach jego poezji – miłości, śmierci, tęsknocie za nieosiągalnym i zachwycie nad tajemnicami świata.
Spacerując po ulicach Starego Miasta, można natknąć się na wizerunki bohaterów takich jak Srebroń, Bajdała, Szewczyk, czy Lalka.
Ta wyjątkowa forma upamiętnienia Leśmiana w przestrzeni publicznej Zamościa to nie tylko hołd dla poety, ale także artystyczna interpretacja jego twórczości, która na nowo rozbudza wyobraźnię i zaprasza do odkrywania poezji w sercu miasta.
Bolesław Leśmian przez 13 lat (1922 - 1935) mieszkał w Zamościu. Do dzisiaj w mieście zachowały się miejsca, w których pozostawił ślady swojej obecności. Można je poznać wybierając Leśmianowski Szlak Literacki. Zamojski Dom Kultury zaprasza na spacer ulicami: Kościuszki, Bazyliańską, Żeromskiego, Akademicką, Zamenhofa.
Koniecznie zobacz zdjęcia niewielkich rzeźb przedstawiających bohaterów poezji Leśmiana!