Bolesław Leśmian ur. 22 stycznia 1877 w Warszawie. Czołowy przedstawiciel literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia wojennego; poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, krytyk literacki. Uznany za najbardziej nowatorską, najoryginalniejszą indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku.
Lata szkolne i studenckie pisarz spędził w Kijowie – ukończył tamtejsze gimnazjum filologiczne oraz Wydział Prawny kijowskiego Uniwersytetu św. Włodzimierza. Podróżował po Europie Zachodniej Współpracował z Teatrem Artystycznym w Warszawie.
W czasie pierwszej wojny światowej mieszkał w Łodzi, gdzie w sezonie 1916/1917 pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Polskiego. W 1933 roku został wybrany do Polskiej Akademii Literatury. Umarł 5 listopada 1937 roku na atak serca w Warszawie; pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim.
Bolesław Leśmian przez 13 lat (1922 - 1935) mieszkał w Zamościu. Do dzisiaj w mieście zachowały się miejsca, w których pozostawił ślady swojej obecności. Można je poznać wybierając Leśmianowski Szlak Literacki. Zamojski Dom Kultury zaprasza na spacer ulicami: Kościuszki, Bazyliańską, Żeromskiego, Akademicką, Zamenhofa.
Spróbuj zdobyć komplet punktów w QUIZIE o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana!
Zobacz także: Zamojska Starówka pięknie prezentuje się w popołudniowym letnim słońcu. Zdjęcia ze spaceru!