Centralka Zamość

i

Autor: M.S Eska Zamość

inwestycje

Centralka czeka na wykonawcę. Budynek zostanie wyremontowany

2024-02-27 12:12

Miasto Zamość ogłosiło przetarg na przeprowadzenie renowacji okazałej, czterokondygnacyjnej secesyjnej kamienicy na Starym Mieście.

Centralka powstała na początku XX wieku i była wówczas najnowocześniejszym budynkiem w grodzie hetmana. Teraz zbytkowy Dom Centralny czeka długo oczekiwany remont.

To zadanie inwestycyjne dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zakres pracy wartościowo to jest około trzy i pół miliona złotych, a dofinansowanie mamy około 90 proc. Do wykonania jest remont elewacji, remont dachu, częściowy remont instalacji wodno-kanalizacyjnej, tzn. część pionów do wejścia do mieszkań. W mieszkaniach nie będziemy robić remontów, tylko ten zakres, który jest opisany w przedmiocie zamówienia. — mówi Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych w zamojskim ratuszu.

M jak miłość. Marta i Jacek znów razem. Milecki kupi udziały w przychodni Rogowskich!

Termin zgłaszania ofert do przetargu to 1 marca br. Wstępnie założony termin realizacji inwestycji to czerwiec 2025 roku.

Dom Centralny został wzniesiony w latach 1910-1911 dla Towarzystwa Oszczędnościowo - Pożyczkowego, według projektu Władysława Luchta. W 3-piętrowym, secesyjnym budynku mieściły się m.in. biura, mieszkania, sklepy, restauracja, a nawet sala kinowo - teatralna oraz hotel zwany „Centralką”. W tym luksusowym budynku mieszkało wiele sławnych osób, m.in. pisarka Maria Dąbrowska, marszałek Józef Piłsudski oraz poeta, Bolesław Leśmian. Dziś w Centralce mieszczą się mieszkania i lokale usługowe.

Zobacz też: Rynek Wodny w Zamościu