gazele mhor

i

Autor: Ogród Zoologiczny w Zamościu

zoo

Afrykańskie gazele zobaczysz tylko w Zamościu. To duży sukces zoo

2024-05-27 16:02

Zamojski Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera jako jeden z nielicznych w Europie został wyzanczony do hodowli krytycznie zagrożonego gatunku zwierząt. Dzięki niedawnemu sprowadzeniu trzech samic gazeli mhor, zoo może poszczycić się stadem liczącym pięć samic i dwa samce.

Gazele mhor w naturze występują głównie w pustynnych, stepowych i suchych obszarach północnej Afryki. Są największymi spośród wszystkich przedstawicieli tego gatunku na kontynencie. W Polsce jedynym miejscem, gdzie można podziwiać te wyjątkowe zwierzęta, jest zoo w Zamościu!

Dzięki sprowadzeniu trzech samic, mamy teraz w naszym zoo stado liczące pięć samic i dwa samce. To znaczące wydarzenie dla zamojskiego ogrodu, który z mało znanego zoo w Polsce, stał się jednym z kluczowych ogrodów zoologicznych w Europie, uczestniczącym w ambitnych programach hodowlanych.  — mówi Grzegorz Garbuz, dyrektor zoo w Zamościu.

We Lwowie starają się nie zauważać wojny. To trudna sztuka

Gazele mhor są doskonałym przykładem zmieniającej się roli zamojskiego ogrodu. Dyrektor Garbuz podkreśla, że uznanie zoo za miejsce odpowiednie do hodowli tak cennego gatunku to zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność:

Spora część światowej populacji jest pod naszą opieką i musimy bardzo dbać, żeby nic się im nie stało. Mam nadzieję, że moi następcy będą mogli pochwalić się, że dzięki naszej pracy gatunek przetrwał i powrócił do naturalnego środowiska. — dodaje.

Charakterystyczną cechą tych zwierząt jest sposób ostrzegania członków stada o niebezpieczeństwie – podskakują w górę na sztywnych, czterech kończynach.

Zoo w Zamościu jest czynne codziennie od 9:00 do 18:00.