zamość

i

Autor: Wioletta Sawa, Radio Eska Zamość

ZAMOŚĆ: Wykonają obwodnicę Zamościa S 17

2022-10-17 15:36

Ma kosztować 440 milionów złotych, mieć 12 kilometrów i ma być zrealizowana w 36 miesięcy. Została podpisana umowa z wykonawcą na budowę drogi ekspresowej S17 między węzłami Zamość Wschód i Zamość Południe.

- Dla nas to wieka chwila bo zyskujemy początek dobrej drogi dwupasmowej dwujezdniowej  do Warszawy, do Piask. Obwodnica od Zamościa Wschód czyli do ulicy Hrubieszowskiej z wybudowanym węzłem w stronę Miączyna aż po Zamość Południe czyli za Łabunie tam gdzie za chwile połączymy się z "eską" do Tomaszowa Lubelskiego i do Hrebennego. Obwodnica spowoduje, że ten cały ruch TIR- ów, który przejeżdża przez ulicę Jana Pawła przejdzie na dwupasmówkę.  Mieszkańcy mogą liczyć na to, że tam gdzie są drogi szybkiego ruchu pojawiają się inwestorzy , pojawiają się miejsca pracy. Będziemy mieli nie dość , że łatwiej dojechać do Warszawy to jeszcze możliwości rozwojowe jeszcze większe niż teraz- mówi Prezydent Zamościa- Andrzej Wnuk.

Droga rozpocznie się od węzła „Zamość Wschód” („Hrubieszów”) do węzła „Zamość Południe” („Łabuńki”) wraz z węzłami. Odcinek zlokalizowany jest w powiecie zamojskim na terenie gmin Zamość i Łabunie.

- Ta obwodnica jest bardzo ważna dla naszego regionu , ułatwi ruch komunikacyjny do stolicy Polski . Cała droga będzie przebiegała  po terenie powiatu zamojskiego. To jest nowa droga, nowa budowa . Mamy ogromną szansę by ta droga powstała, w przypadku wojny na Ukrainie będzie przez nią  przebiegała komunikacja  firm odbudowujących Ukrainę- mówi Starosta Zamojski- Stanisław Grześko.

Inwestycja jest podzielona na 3 elementy czyli projektowanie i wykonanie tego zadania oraz przebudowę istniejącej drogi DK74, która tez będzie podlegała projektowaniu i wykonaniu. do 10 miesięcy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizacje robót, po 18 miesiącach od dzisiaj ma się zacząć budowa.

- Projekt ma powstać, ale jest już koncepcja- mówi Wojciech Majdyś z firmy realizującej te inwestycję. - Droga będzie droga ekspresową czyli w przekroju dwa plus dwa , dwa pasy awaryjne, węzeł Wschód i węzeł Południe. Będą projektowane na prędkości projektowe 110 km to znaczy z prędkością eksploatacyjna 120 kilometrów . Będą wybudowane urządzenia związane z ochroną środowiska , będzie system zarządzania ruchem. Poprawimy komfort użytkowników samej drogi i miasta Zamość.

W ramach tej przebudowy w ciągu drogi krajowej nr 74 mają powstać praktyczniejsze rozwiązania komunikacyjne również dla pieszych i rowerzystów.

inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2026 roku .