Podejrzanych zatrzymali funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej .
- Z ustaleń śledztwa wynika, że w od 3 lipca 2019 roku do 8 stycznia 2021 roku w Białej Podlaskiej oraz Terespolu działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych polegających na uchylaniu się od opodatkowania poprzez sprowadzanie z Republiki Białorusi na obszar Unii Europejskiej, nabywanie, przechowywanie, przewożenie, pomoc w zbyciu i ukrywanie pochodzących z przemytu celnego wyrobów tytoniowych nieoznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy. Sprawcy organizowali załadunek papierosów bez oznaczeń polskimi znakami skarbowymi akcyzy w wagony pociągów towarowych. Następnie po przekroczeniu granicy państwowej w kolejowym przejściu granicznym w Terespolu, wprowadzone na terytorium Polski papierosy były wyjmowane z wagonów w miejscach do tego celu specjalnie wytypowanych na terenie lokalnych portów przeładunkowych. Po umieszczeniu ich w pojazdach, członkowie grupy przewozili wyroby tytoniowe do określonych miejsc ich przechowywania, a w dalszej kolejności towar ten dystrybuowali na terenie całego kraju - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu- Artur Szykuła.
Z ustaleń śledztwa wynika tez, że chodzi o około 480 000 nielegalnych paczek papierosów , przestępcy narazili swym procederem skarb państwa na stratę w wysokości 8 milionów 500 tysięcy złotych.
Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
- Nadto, w trakcie przeszukania, u jednego z podejrzanych ujawniono 3 722,2 grama netto ziela konopi innych niż włókniste, 425,9 grama chloropentedronu oraz broń palną w postaci pistoletu gazowego kaliber 9 mm, co stanowiło podstawę do przedstawieniu zarzutów posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach i posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej- podkreśla rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
- Są to osoby w wieku od 23 do 46 lat. w większości podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Jeden z nich się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zgodne z naszymi ustaleniami . Drugi podejrzany początkowo wprawdzie nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów ale złożył wyjaśnienia, które de facto są powiedzeniem naszych ustaleń i de facto przyznaniem się do sprawstwa . Wszyscy podejrzani , którzy zostali zatrzymani są obywatelami Polski. Śledztwo ma charakter rozwojowy- dodaje Artur Szykuła.
Wobec sześciu osób zatrzymanych, wśród których były osoby pełniące rolę kierowniczą w grupie, zastosowano tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Pozostała osoba z grupy dostała dozór policyjny i poręczenie majątkowe w kwocie 20 000 złotych.