Zamość nieprzypadkowo był miejscem konferencji – miasto uczestniczy w międzynarodowym projekcie w ramach programu Interreg Europa Centralna.
W projekcie ZEB4ZEN biorą udział badacze z: Politechniki Lubelskiej, Energy Institute Hrvoje Požar w Chorwacji (lider projektu), Stendal University of Applied Sciences w Niemczech oraz Energy Management Agency of Friuli Venezia Giulia we Włoszech oraz przedstawiciele miast historycznych z Zamościa, Palmanovy, Karlovaca oraz Quadlinbourga jako partnera stowarzyszonego.
Badacze z Politechniki Lubelskiej przez kilka miesięcy pracowali w pałacu Zamoyskich.
— W zimie prowadziliśmy badania różnych rozwiązań dociepleń w pałacu Zamoyskich, a w dalszym etapie będziemy pracować na kamienicy w Zamościu. — powiedział prof. Bogusław Szmygin z Politechniki Lubelskiej.
Projekt jest poświęcony budynkom zerowej emisji w obszarach podlegających nadzorowi konserwatorskiemu, jak zabytkowe miasta.
— Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pracowali w Zamościu nad technologiami termomodernizacja od wewnątrz budynku, aby nie naruszać zabytkowej struktury. — podkreślił Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość.
W Europie Środkowej ponad 80% energii w budynkach mieszkalnych zużywa się na ogrzewanie, co stanowi wyzwanie w historycznych centrach miast. Budynki te nie zapewniają współczesnego komfortu cieplnego, dlatego konieczna jest ich termomodernizacja. Naukowcy muszą zebrać, przeanalizować i dostosować plany do różnych warunków klimatycznych i prawnych. Projekt ZEB4ZEN ma na celu modernizację centrów miast przy zachowaniu ich dziedzictwa.
Program będzie realizowany do 2026 roku. Jest w całości finansowany przez Komisję Europejską, całkowity budżet wynosi ponad 2 mln euro.
Zobacz też: Zamość jest po prostu piękny!