Starówka w Zamościu

i

Autor: M.S Eska Zamość

Zamość w europejskim projekcie. Międzynarodowa współpraca dla oszczędności energii

2024-06-10 14:35

Naukowcy z czterech krajów współpracują nad nowoczesnymi metodami poprawy efektywności energetycznej zabytkowych obszarów. W piątek, 7 czerwca, spotkali się w zamojskim ratuszu, aby podzielić się wynikami badań i doświadczeniami.

Zamość nieprzypadkowo był miejscem konferencji – miasto uczestniczy w międzynarodowym projekcie w ramach programu Interreg Europa Centralna.

W projekcie ZEB4ZEN biorą udział badacze z: Politechniki Lubelskiej, Energy Institute Hrvoje Požar w Chorwacji (lider projektu), Stendal University of Applied Sciences w Niemczech oraz Energy Management Agency of Friuli Venezia Giulia we Włoszech oraz przedstawiciele miast historycznych z Zamościa, Palmanovy, Karlovaca oraz Quadlinbourga jako partnera stowarzyszonego.

Badacze z Politechniki Lubelskiej przez kilka miesięcy pracowali w pałacu Zamoyskich.

W zimie prowadziliśmy badania różnych rozwiązań dociepleń w pałacu Zamoyskich, a w dalszym etapie będziemy pracować na kamienicy w Zamościu. — powiedział prof. Bogusław Szmygin z Politechniki Lubelskiej.

Projekt jest poświęcony budynkom zerowej emisji w obszarach podlegających nadzorowi konserwatorskiemu, jak zabytkowe miasta.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pracowali w Zamościu nad technologiami termomodernizacja od wewnątrz budynku, aby nie naruszać zabytkowej struktury. — podkreślił Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość.

NIE UŻYWAĆ – relacja

W Europie Środkowej ponad 80% energii w budynkach mieszkalnych zużywa się na ogrzewanie, co stanowi wyzwanie w historycznych centrach miast. Budynki te nie zapewniają współczesnego komfortu cieplnego, dlatego konieczna jest ich termomodernizacja. Naukowcy muszą zebrać, przeanalizować i dostosować plany do różnych warunków klimatycznych i prawnych. Projekt ZEB4ZEN ma na celu modernizację centrów miast przy zachowaniu ich dziedzictwa.

Program będzie realizowany do 2026 roku. Jest w całości finansowany przez Komisję Europejską,  całkowity budżet wynosi ponad 2 mln euro.

Zobacz też: Zamość jest po prostu piękny!