mat. ilustracyjny

i

Autor: GeoGab, pixabay.com

Zamość: Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok przeszły ocenę formalną. Czego nie da się zrealizować?

2020-07-17 8:00

Mieszkańcy Grodu Hetmana zgłosili 44 propozycje - 11 pomysłów dotyczy całego miasta, 33 to projekty osiedlowe. Po weryfikacji zostało ich 41. Na stronie Urzędu Miasta Zamość jest już lista zaopiniowanych zadań do miejskiego Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok.

W tej edycji każde z 16 osiedli Miasta Zamość dostanie na realizacje zwycięskiego pomysłu po 100 tys. złotych. Na projekt ogólnomiejski zarezerwowano 900 tys. Razem będzie to więc 2,5 mln złotych.

3 zadania zaopiniowano negatywnie. Nie będzie rozbudowy parkingu przy Przedszkolu Miejskim nr 14, bo byłaby ona niezgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Nie powstanie także System video-mappingu do tworzenia multimedialnych kompozycji, animacji i efektów specjalnych na obiektach architektonicznych". Jego koncepcja jest niezgodna z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, miasto nie ma też odpowiednich służb do utrzymania urządzeń.

Ostatni odrzucony projekt dotyczy utworzenia parku pamięci "Park 440 lat Zamościa". Miałby on powstać w Ogródku Jordanowskim, który jest miejscem dawnego cmentarza żydowskiego i nie można tam dokonywać jakiejkolwiek zabudowy lub rozbudowy. Koncepcja utrudniłaby także mieszkańcom bezpieczne i komfortowe korzystanie ze znajdujących się tam obiektów.

Pozostałe 41 pomysłów - 32 osiedlowe oraz 9 ogólnomiejskich zaopiniowano pozytywnie. Zdecydowana większość dotyczy remontów ulic i parkingów, chodników czy oświetlenia. Pełna lista jest na stronie Urzędu Miasta Zamość.

Następny krok to odwołania, do 20 sierpnia poznamy listę projektów dopuszczonych do głosowania. Początek internetowego zaplanowano na 24 sierpnia, niespełna miesiąc później ruszą spotkania osiedlowe.

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?