Pisanki batikowe

i

Autor: Justyna Świderska

ZAMOŚĆ: Pisanki pisane woskiem w muzeum

2023-03-17 16:58

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne w Muzeum Zamojskim to dobry pomysł na rozpoczęcie przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy. Dzieci i młodzież wspólnie z rodzicami lub dziadkami będą mogli poznać dawne tradycje dekorowania jajek.

"Pisanki, pisanki, jajka malowane". Pod taką nazwą odbędą się 26 marca o godzinie 13:30 w Muzeum Zamojskim warsztaty pisania pisanek tradycyjną metodą. Będzie to okazja do rodzinnego spędzenia czasu i rozpoczęcia przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy poznają dawne metody i symbolikę zdobienia jaj. Będą też działania kreatywne:

W części praktycznej wykonamy pisanki batikowe przy pomocy maleńkiego, cienkiego lejka umieszczonego na uchwycie i rozgrzanego wosku. Przy jego pomocy na skorupce jajka będą malowane wzory. Później jajka będą farbowane w naturalnych barwnikach, najprawdopodobniej będzie to barwnik z łupin cebuli. Też powiemy przy okazji o metodach naturalnego barwienia pisanek. Opowiemy też o samej technice batikowej, bo była ona wykorzystywana od dawnych czasów na wsi zamojskiej. — mówi Dorota Łysiak z muzeum w Zamościu.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Szczegóły znajdziecie na stronie i FB profilu Muzeum Zamojskiego.

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne w Muzeum Zamojskim

i

Autor: Muzeum Zamojskie