- Oddział spełnia wszystkie wymogi. Jesteśmy po kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia. Mamy podpisane wszelkie porozumienia. Jesteśmy już skompletowani jeżeli chodzi o personel pielęgniarski i lekarski mając na myśli podpisane umowy. Natomiast z prozaicznych powodów jeszcze nie przyjmujemy dzieci bowiem , żeby można było funkcjonować w pełnym zakresie potrzebny jest do tego kompletny zespół lekarzy , którzy przyjdą do nas dopiero 20 października ponieważ dotychczasowe zobowiązania z dotychczasowymi pracodawcami spowodowały, że muszą tam wypełnić swoje zobowiązania. Przystąpią do pracy 20 października, od tego dnia będziemy przyjmować dzieci do naszego oddziału - mówi Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im Jana Pawła II w Zamościu - Adam Fimiarz.
Na oddziale będzie pracowało siedmiu lekarzy ( jedna pani doktor z Zamościa) i cztery pielęgniarki. Będą to i młodzi i bardziej doświadczeni medycy.
- Trzy pielęgniarki będą ze szpitala miejskiego w Zamościu , jedna pielęgniarka z Lublina. Lekarze są z całego naszego makroregionu, zarówno z Hrubieszowa, z Chełma jak i z Biłgoraja. Niektórzy lekarze wywodzą się z Zamościa ale pracowali w innych ośrodkach na przykład w Krasnymstawie . Dodatkowo dwójka lekarzy jest z zagranicy, jedna Pani doktor pochodzi Białorusi, druga z Ukrainy. Odziałem będzie kierować świetny fachowiec doktor Agnieszka Maicher - dodaje Dyrektor.
- Utworzenie tego oddziału udało się dopiero teraz ponieważ brakuje lekarzy specjalistów w regionie stąd były te powody tak długiego działania i kompletowania zespołu, a już kiedy udało się już zespół skompletować to wystąpiły problemy,polegające na tym że nie każdy chciał podjąć się kierowania tym oddziałem. Poszukiwania kandydata na ordynatora zmuszało nas do dużego wysiłku, wreszcie udało się- dodaje Adam Fimiarz.
Otwarcie oddziału sprawi, ze rodzice nie będą już musieli jeździć z chorymi dziećmi do innych miejscowości.
- Dla rodziców stworzy to możliwość leczenia dzieci tutaj na miejscu w Zamościu bowiem w tej chwili w obrębie Zamościa nie ma oddziału pediatrycznego. Rodzice nie będą musieli poszukiwać pomocy w ościennych szpitalach powiatowych czy jeździć do Lublina. Myślę, że pomoc na wysokim poziomie będą mogli uzyskać tutaj na miejscu w naszym szpitalu - dodaje Dyrektor.
Oddział pediatryczny będzie się mieścił na 6 piętrze budynku głównego szpitala. Będzie zapewniał całodobową opiekę lekarską dla małych pacjentów do 18 roku życia. Oddział będzie miał 15 łóżek, docelowo ma być ich 30.