Zobaczymy tam również jak wyglądały mundury obrońców Zamościa , jaką bronią walczyli i co czytali. Szczegóły kustosz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Zamościu Mirosław Bańkowski:
- Zamość kapitulował 21 października 1831 roku to był naprawdę ostatni broniący się punkt . Nigdzie nawet jakaś kompania czy oddział nie walczył. 8. września Rosjanie zajęli Warszawę a Zamość w październiku. Twierdza Zamość kapituluje nie dlatego, że została zdobyta ale dlatego że dalsza obrona nie miała sensu i ta wystawa nam to pokazuje.
- Każdy znajdzie na wystawie coś dla siebie i ten kto interesuje się szczegółami , to pozna sam przebieg działań wojennych i ten kogo interesuje wizualizacja epoki.
- Główną częścią wystawy są materiały graficzne, opisowe , mapy dotyczące Twierdzy Zamojskiej i Zamościa na temat przebiegu Powstania Listopadowego.
W wojnie polsko – rosyjskiej z 1831 roku znaczącą rolę odegrała Twierdza Zamość, oblegana przez wojska rosyjskie od lipca do października 1831 roku. Była jedną z dwóch najważniejszych twierdz powstania.
- Lublin był kilka razy przez Polaków i Rosjan zajmowany, był bez fortyfikacji i nie dawał żadnej gwarancji bezpieczeństwa dla władz wojewódzkich . Ostatecznie te władze przeniosły się do Twierdzy Zamojskiej. Tutaj były po prostu bezpieczne . Tutaj do późnego lata 1831 roku nie było takich ugrupowań rosyjskich, które byłby w stanie zagrozić Zamojskiej Twierdzy. Jest plan tej twierdzy , są ryciny . Prezentujemy medale z epoki, monety, pieczęcie, sporo postaci , które są związane i z Zamościem i z powstaniem.Są też manekiny w mundurach formacji , w tym mundurach naprawdę w Twierdzy podczas Powstania Listopadowego wojska służyły.
Muzeum przygotowało też mapę po „powstańczym” Zamościu, która możecie wydrukować lub pobrać na telefon i poznawać z nią Zamość w czasie Powstania Listopadowego.
Wystawę „Twierdza Zamość - ostatni bastion Powstania Listopadowego” możecie oglądać do końca grudnia w Muzeum Fortyfikacji Broni Arsenał w Zamościu.