- Szesnastego marca ruszyliśmy z akcją nadawania numerów PESEL . Dostosowaliśmy w tym celu drugie stanowisko pracy ponieważ formalnie mamy tylko jedno do obsługi dowodów osobistych- mówi Wójt Gminy Zamość- Ryszard Gliwiński.
Zainteresowanie jest spore dlatego Gmina Zamość musiała uruchomić system kolejkowy, kto chce mieć numer musi zadzwonić i się zapisać:. Zarezerwowane wizyty są już prawie do połowy kwietnia.
- Mamy już wydanych 190 numerów, tworzymy system kolejkowy, mamy na dzisiaj do 11 kwietnia kolejkę, staramy się aby 16 numerów nadawać w ciągu dnia pracy.
Uchodźcy mogą liczyć na darmowe zdjęcie do dokumentu dzięki porozumieniu gminy. Po numer PESEL zgłaszają się głównie kobiety z dziećmi , które zatrzymały się w Gminie Zamość ale nie tylko , mogą to zrobić również uchodźcy spoza gminy ze względu na brak rejonizacji.
- Przychodzą głównie Ci , którzy przebywają na terenie Gminy Zamość , 50 osób to uchodźcy zakwaterowani w naszym Gminnym Ośrodku w Lipsku Polesiu , przychodzą głównie uchodźcy którzy zamieszkali w Gminie Zamość ale nie tylko , przychodzą też różni, jeśli są wpisani w kolejkę to nie odsyłamy.
Nadanie numerów nie trwa wcale krótko.
- Trudno się wyrobić nawet w ciągu 30- 40 minut , dlatego koleżanki pozostają popołudniami, pracują też w niektóre soboty.
Problemem Gminy Zamość są jednak warunki lokalowe.
- Nie zmienimy tego, że ten urząd ma wąskie korytarze mało przestrzeni publicznej gdzie można spokojnie usiąść , wypełnić wniosek, gdzie pracownik może w tym pomóc . Niestety warunki lokalowe mamy takie jakie mamy , tego nie zmienimy i sobie w tym jakoś radzimy.
Gmina Zamość ma w planie przygotować trzecie stanowisko- na wszelki wypadek, gdyby któraś z dwóch pracownic musiała iść na zwolnienie . Obecnie jedno stanowisko jest przeznaczone do wyrabiania dowodów- drugie- numerów PESEL.
Na stronie internetowej gminy są wszystkie informacje dotyczące zarejestrowania się w kolejkę po numer PESEL.