- Akt lokacyjny jest dla nas, mieszkańców Zamościa nie do przecenienia, jest naszym skarbem, który podkreśla nasze dziedzictwo, naszą kulturę, to, że tutaj jesteśmy. W samym akcie podpisanym przez Kanclerza Jana Zamoyskiego są wyszczególnione dwie ważne funkcje Zamościa jako twierdzy, która będzie bronić okolicznych włościan a także chronić okoliczną ludność w okresie wojen, drugą funkcją, na jaką kładł nacisk Jan Zamoyski była rola Zamościa jako centrum gospodarczego - mówi Pracownik zamojskiego Archiwum - Ewelina Nawrocka.
Zaginiony akt lokacyjny jest pierwszym dokumentem, stanowiącym podstawę prawną istnienia nowego miasta Zamościa podpisanym przez Jana Zamoyskiego. Akt Lokacyjny grodu hetmana z 10 kwietnia 1580 roku odkrył przez przypadek z kierownik trzeciego Oddziału Krakowskiego Archiwum Państowego - Aleksandra Korolewicza.
Akt lokacyjny będzie można zobaczyć po praz pierwszy już 1 lipca w sali Consulatus zamojskiego ratusza. Akt lokacyjny będzie też zdigitalizowany i udostępniony w formie cyfrowej.