zamość

i

Autor: https://pixabay.com

Zamość: Znaki na szlakach turystycznych. Co oznaczają?

2021-07-02 11:51

Rowerzyści, turyści piesi, jeźdźcy, narciarze czy kajakarze mają swoje szlaki turystyczne a na nich są znaki. Umieszczone najczęściej na drzewach, na wysokości wzroku podróżującego.

Co oznaczają i jakie jest ich zadanie? O tym opowie prezes zamojskiego oddziału PTTK- przewodnik, znakarz- Edward Słoniewski.

- Mamy szlaki górskie i nizinne. Na terenie roztocza są tylko nizinne. Wśród nich mamy piesze, rowerowe, końskie, narciarskie i kajakowe oraz ścieżki spacerowe, dydaktyczne i edukacyjne (np. przyrodnicze, leśne, archeologiczne, historyczne itp.), które są odmiennie znakowane niż szlaki turystyczne. Wyróżnia się dwie grupy znaków stosowanych do oznakowania szlaków:a znaki określające przebieg szlaki  znaki informacyjne i ostrzegawcze. Szlak powinien mieć długość powyżej 6 kilometrów.  Znaki na szlakach pieszych oraz ścieżkach spacerowych, dydaktycznych i edukacyjnych są wykonywane na białym tle wyłącznie w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym. Na szlaku rowerowym mogą mieć też pomarańczo-we tło i posiadać numer , szlaki narciarskie wykonywane są na pomarańczowym tle , konne wykonywane są na białym tle w kolorze pomarańczowym, niebieskim, zielonym i czarnym, kajakowe – znaki informacyjne wykonywane są w kolorze czarnym na białym tle z granatową obwódką.

- Szlak rozpoczyna się znakiem podstawowym  to trzy poziome  prostokąty , na górze biały pośrodku kolor  i na dole biały. Znak początku i  końcu  szlaku, jest  w kształcie koła o średnicy 100 mm w kolorze białym, w środku którego znajduje się koło o średnicy 40 mm w kolorze szlaku. Zmiany kierunku szlaków sygnalizuje znak skrętu składający się z trzech pasków, gdzie zewnętrzne są w kolorze białym, a środkowy w kolorze szlaku i występuje z załamaniem pod kątem, strzałka o wymiarach  z białym tłem i nałożoną strzałką w kolorze szlaku, umieszczany zwykle w miejscu lub za miejscem zmiany kierunku szlaku. W terenach trudnych orientacyjnie lub w celu zwrócenia uwagi turysty na nagłą zmianę kierunku przebiegu szlaku  znajduje się wykrzyknik.

-  Znak szlaku rowerowego to  kwadrat otoczony czarną  obwódką. W górnej części znaku umieszczony jest wizerunek roweru w kolorze czarnym, poniżej prostokąt w kolorze szlaku. Znaki szlaku konnego   mogą być w kolorze pomarańczowym, niebieskim i zielonym. Dopuszcza się stosowanie koloru czarnego jako odcinka dojściowego i łącznikowego.Znak podstawowy to kwadrat w kolorze białym z umieszczonym centralnie kołem ,  znak początku i końca szlaku to kwadrat w kolorze białym z umieszczonym centralnie czarnym kołem i na nim symetrycznie umieszczonym kołem o odpowiednim kolorze.  Znak informujący o postoju lub popasie to kwadrat w kolorze białym z umieszczonym na nim piktogramem głowy konia i nad nim czarnym zarysem dachu. Podstawowym urządzeniem stosowanym do oznakowania szlaków kajakowych jest tablica z zadaszeniem.  Znak podstawowy ścieżki dydaktycznej i edukacyjnej  to  biały kwadrat  z paskiem w kolorze ścieżki. Znak szlaku narciarskiego  to 3 prostokątny w tym trzy  poziome paski, przy czym paski zewnętrzne są koloru pomarańczowego, a pasek środkowy w kolorze szlaku. Znaki na szlakach są po to by  nie zgubić się w lesie i bezpiecznie dotrzeć na miejsce .

Na Roztoczu mamy 23 szlaki , jest wśród nich między innymi : szlak centralny oznaczony kolorem niebieskim, szlak „roztoczański” znakowany kolorem żółtym, szlak „krawędziowy” znakowany kolorem czerwonym, szlak „szumów” znakowany kolorem niebieskim, szlak „im. W. Podobińskiej” (dawny rezerwatów) znakowany kolorem zielonym, szlak „Ziemi Józefowskiej” znakowany kolorem zielonym czy Szlak „walk partyzanckich”.