Ochrona płazów w Roztoczańskim PN

i

Autor: M.S Eska Zamość

ochrona przyrody

Wiosna na Roztoczu. Obudziły się już żaby

2024-02-29 16:11

W tym roku wiosenne przebudzenie przyrody przyszło wyjątkowo wcześnie. Płazy również rozpoczęły już swoje wędrówki, aby odbyć gody. Niestety często giną przez to pod kołami samochodów. Roztoczański Park Narodowy prowadzi działania, które mają temu zapobiegać.

Tegoroczna akcja przenoszenia płazów ze specjalnych barier zabezpieczających do zbiorników wodnych w Roztoczańskiego PN już się rozpoczęła. Poszukiwani są chętni do pomocy. Ochrona tych niewielkich zwierząt jest bardzo ważna ze względu na ich rolę w środowisku.

Oczywiście jest to rola pozytywna. Mimo tego, że płazy są w świadomości człowieka niezbyt dobrze ulokowane, co oczywiście należy zmieniać i to robimy poprzez działania edukacyjne; to po pierwsze nie są szkodliwe, nie są niebezpieczne. Natomiast pożerają bardzo duże ilości bezkręgowców wodnych, np. larw komarów i meszek. A wszyscy wiemy, jak przykre dla człowieka są spotkania z tymi gatunkami owadów, więc płazy są sprzymierzeńcami człowieka. Płazy są też pokarmem dla innych zwierząt, m.in. ptaków, więc pełnią istotną rolę w ekosystemie. Poza tym dla mnie osobiście, są bardzo ładne. — mówi Przemysław Stachyra z RPN.

W PRL były hitem. Mozaiki wracają do łask

Roztoczański Park Narodowy od ponad 20 lat prowadzi działania ochrony płazów.

Aby chronić płazy warto np. jeździć autem przez drogi położone na terenie parków krajobrazowych nieco wolniej, zwłaszcza wiosną. Zamościanie chętni do udziału w akcji przenoszenia płazów potrzebne informacje znajdą na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego.