- Jest duże zainteresowanie mieszkańców, mamy już prawie tysiąc wniosków. Mamy zabezpieczone 3 tysiące ton dla Zamościa . Zgodnie z kolejnością składanych wniosków będziemy te dostawy , te odbiory organizować . Będziemy informować mieszkańców telefonicznie , drogą mailową. Długo to kalkulowaliśmy, żeby cena była najkorzystniejsza dla mieszkanców, za tonę węgla zapłacimy 1800 złotych - informuje Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej I Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość- Jarosław Miechowiecki.
Każdy mieszkaniec, który złożył wniosek o tańszy węgiel dostanie też fakturę.
- Po opłaceniu faktury przez mieszkańca -urząd przekazuje informację do naszej spółki PGK, która będzie z ramienia miasta odpowiadała , za techniczną dystrybucję węgla . PGK dostaje listę, dzwoni do mieszkańca z informacją, że należy się zgłosić w określonym dniu po węgiel . Na miejscu będzie możliwość wynajęcia transportu za dodatkową opłatą - dodaje Miechowiecki.
Warto dodać, że złożenie wniosku nie jest równoznaczne z koniecznością zakupu tańszego węgla. Można od tego odstąpić i za pozyskane 3 tysiące złotych zakupić sobie węgiel po komercyjnej cenie.
- W każdej chwili można się wycofać z tego zakupu. O odstąpieniu można poinformować urząd można też nie opłacić faktury, będzie to równoznaczne z tym, że nie decydujemy się na odbiór tego węgla - podkreśla dyrektor.
W Zamościu zainteresowanie tańszym węglem jest spore. Codziennie urząd dostaje kolejne wnioski od mieszkańców miasta, którzy chcą kupić tańszy opał.
- Dziennie spływa od 50 do 60 wniosków. Na ta chwilę nie widać, żeby to się zatrzymało . Myślę, że warunki pogodowe przyczyniają się do tego że mieszkańcy decydują się na zakup węgla - informuje Jarosław Miechowiecki.
Skład tańszego węgla dla mieszkanców Zamościa będzie się znajdował na terenie bazy LHS PKP w Bortatyczach. Każdy mieszkaniec będzie mógł zakupić w sumie 3 tony tańszego węgla. Jedno gospodarstwo domowe ma prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla do 31 grudnia tego roku oraz kolejnej 1,5 tony od 1. stycznia 2023 roku do końca kwietnia. Do dyspozycji będzie groszek i orzech.