Na terenie Wioski Gotów w Masłomęczu koło Hrubieszowa już wkrótce rozpoczną się prace związane z budową Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego "Laboratorium Historiae Gothorum". 23 listopada br. Goci, czyli mieszkańcy Masłomęcza z grupy rekonstrukcyjnej, symbolicznie przekazali plac budowy wykonawcy.
Jest to inwestycja, która w sposób taki dobitny poszerzy naszą ofertę kulturalną, archeologiczną. Jest to obiekt bardzo innowacyjny. Będzie instytucją kultury i taką naszą wspaniałą wizytówką. Myślę, że nie tylko gminy Hrubieszów, ale całej ziemi hrubieszowskiej i Lubelszczyzny. — mówi wójt gminy, Tomasz Zając.
Nowoczesny budynek zostanie wkomponowany pomiędzy istniejące już na terenie skansenu gockie chaty. Znaczna jego część znajdzie się pod ziemią. Skąd taki pomysł? Wyjaśnia Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie:
— Ideą było to, żeby pokazać Gotów tam, gdzie zostali odkryci, czyli po pierwsze w Masłomęczu, a dwa na głębokości takiej, jakiej te pochówki dawno temu zostały znalezione. Faktycznie cała wystawa będzie wystawą podziemną, na kilkuset metrach kwadratowych będą prezentowane eksponaty nie tylko z naszego regionu, ale też z całej Polski, również z zagranicy.
Inwestycja warta 21 mln. zł ma być wizytówką całej Lubelszczyzny.
To jest bardzo ważna decyzja lokalnego samorządu, czyli gminy Hrubieszów. Wreszcie po kilkudziesięciu latach budowania historii tego miejsca powstanie tu centrum, muzeum z prawdziwego zdarzenia. To również impuls do rozwoju turystyki w tej części regionu lubelskiego. Ta inwestycja ma charakter absolutnie ponadlokalny. — podkreśla Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Centrum będzie także służyło lokalnej społeczności. Zaplanowano tam m.in. sale warsztatowe, konferencyjne i odpowiednią przestrzeń do opowiadania historii sprzed 2 tysięcy lat. A to robią najlepiej miejscowi Goci, czyli mieszkańcy Masłomęcza, którzy od kilku dekad tworzą grupę rekonstrukcyjną.