pałac Zamoyskich

i

Autor: M.S Eska Zamość

efektywność energetyczna

Stare Miasto w Zamościu z niemal zerowym zużyciem energii? Sprawdzają to naukowcy

2024-02-22 16:24

Specjaliści z Politechniki Lubelskiej biorą udział w międzynarodowym projekcie nad nowoczesnymi metodami poprawy efektywności energetycznej historycznych dzielnic, między innymi Zamościa.

„Zero energy buildings for zero Energy neighbourhoods” to międzynarodowy projekt realizowany w ramach programu Interreg Europa Centralna. Biorą w nim udział naukowcy z czterech krajów.

Analizy, które są prowadzone przez Politechnikę Lubelską w oficynie pałacu Zamoyskich służą temu, aby wypracować rozwiązania technologiczne, które mogłyby znaleźć zastosowanie w ociepleniu obiektów zabytkowych nie tylko w Zamościu, ale ogólnie będą zaakceptowane przez urzędy konserwatorskie. — mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Zamość.

Smolasty i Roksana Węgiel połączyli siły!

Opracowanie odpowiedniej metody termomodernizacji zabytków, pozwoli miastom zaoszczędzić na energii.

Musimy wprowadzić jakieś rozwiązania tutaj w zespole staromiejskim w przyszłości, tak aby te koszty bieżące utrzymywania obiektów starać się minimalizować. Stąd przyłączenie się Zamościa do tego projektu. Badania w pałacu będą trwały do końca kwietnia, a efektem będzie przedstawienie wyników urzędowi konserwatorskiemu. I decyzja jakiego rodzaju rozwiązania można będzie stosować w obiektach zabytkowych. — dodaje Tomasz Kossowski.

Badacze z Politechniki stworzyli już cyfrową mapę zamojskiej starówki. Zdecydowali również, że w oficynie Pałacu zastosują ocieplanie ścian od wewnątrz. Użycie płyt z różnych materiałów i sprawdzenie, które dają najlepsze efekty, pozwolą na wybór metody najbardziej oszczędnej, jeśli chodzi o zużycie energii.

Projekt realizowany jest w ramach programu Interreg Europa Centralna. Trwa 3 lata do czerwca 2026 r. Jego budżet ponad 2 mln euro.