koronawirus

i

Autor: https://pixabay.com/pl/

Powiat zamojski: Według przyrodników planowany odcinek S 17 może zaszkodzić zwierzynie leśnej

2020-04-27 8:24

Chodzi o projektowany 54 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S17 pomiędzy Zamościem i przejściem granicznym w Hrebennem. Przyrodnicy chcą zmian w lokalizacji i wymiarach przejść dla wilków, rysi i łosi. Opinię w tej sprawie wysłali do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad

 54 km planowanego odcinka drogi krajowej pomiędzy Zamościem a Hrebennem według Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" ma przeciąć siedliska żyjących na Roztoczu wilków i rysi  a także korytarze ekologiczne łączące ostoje obu gatunków. Ma  to być również  barierą dla przemieszczania się innych zwierząt na przykład łosi. Dlatego Stowarzyszenie przesłało Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad swoją opinię na ten  temat i zaproponowało zmiany. 

-  Z kilkunastu zaproponowanych przejść dla zwierząt  tylko 5 ewentualnie  6 i to z modyfikacjami mogłyby służyć zwierzętom.  Modyfikacje, które zaproponowaliśmy nie są szczególnie drastyczne. Polegają  na ewentualnym podwyższeniu obiektów a także na takich ich konstrukcji żeby one były pop prostu ciche dla zwierząt. Zwierzęta posługują się głównie zmysłem słuchu i nie ufają konstrukcjom które są zbyt głośne bo się ich pop prostu boją.  Proponowaliśmy też, żeby niektóre z  tych konstrukcji zostały lekko przesunięte,  tak żeby przechodziły przez środek kompleksu leśnego a nie na obrzeżach. Na obrzeżach zawsze istnieje ryzyko , a tak część takich konstrukcji została zaprojektowana, wejścia w zabudowę ludzką.  To nie jest dobre, ponieważ  zwierzęta będą wchodzić do miejscowości - tłumaczy Prezes Stowarzyszenia Stowarzyszenia dla Natury "Wilk"- dr hab. Sabina Pierużek-Nowak.

Konsultacje społecznej w tej sprawie już się odbyły.

Było zaproszenie do tych konsultacji.  Były mapy z przebiegiem tego odcinka, mapy  lokalizacji poszczególnych obiektów na tym odcinku. My wypełniliśmy dokładnie wszystkie zobowiązania pod kątem dostarczenia opinii. 16 kwietnia nasza opinia została dostarczona Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Oczekujemy, że w odpowiedzi na konsultacje nasza opinia i uwagi zostaną uwzględnione  - mówi  dr hab. Sabina Pierużek-Nowak.

Przyrodnicy podkreślają, że dobrze skonstruowane i ulokowane przejścia służą nie tylko rysiom, wilkom czy łosiom z naszego terenu lecz również zwierzynie, która przemieszcza się  z innych terenów na teren Roztocza.  - Rozdzielenie  zwierząt  żyjących po obu częściach drogi spowoduje: zmniejszenie ich puli genowej, izolację, większą wrażliwość na czynniki choroby i większą śmiertelność- dodaje  Prezes Stowarzyszenia Stowarzyszenia dla Natury "Wilk"- dr hab. Sabina Pierużek-Nowak.

Na odcinku drogi S17 o długości około 54 kilometrów przewidzianych jest 14 średnich i dużych przejść dla zwierząt, a także  przejścia między innymi dla płazów. Lubelski oddział GDDKiA  analizuje otrzymane dokumenty.