Wystawa promocyjno-edukacyjna Stowarzyszenia Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce prezentuje działalność Ligi oraz polskie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, których zarządcami i opiekunami są członkowie Stowarzyszenia, do którego należy również Zamość.
Dlaczego gród hetmana ponad 30 lat temu został wpisany na tę prestiżową listę, mówi Renata Kondraciuk z Wydziału Budownictwa i Urbanistyki zamojskiego magistratu:
— Stare Miasto w Zamościu to przykład miasta renesansowego według włoskiej myśli urbanistycznej - miasta idealnego. Miasto wybudowane przez Jana Zamoyskiego miało pełnić wiele funkcji: administracyjną, gospodarczą, kulturalną, oświatową, religijną i przede wszystkim mieszkalną. Dlatego w tym mieście w XVI wieku żyło się bardzo dobrze. Równie ważne było ukształtowanie urbanistyczne: geometryczna siatka ulic, bloki zabudowy o wysokich walorach architektonicznych. To wszystko miało wpływ na to, że miasto Zamość zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. —
Obecność na liście niesie wiele korzyści, m.in. finansowych - miasto ma szansę na wyższe dofinansowania projektów związanych z ochroną zabytków i promocyjnych, ale też jest wyzwaniem związanym z utrzymaniem cennych zabytków w dobrej kondycji. Wystawę od strony graficznej i merytorycznej opracowało Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Można ją oglądać do 15 grudnia na II piętrze zamojskiego ratusza w godzinach pracy urzędu.
Zobacz też: Wystawa "Polska ilustracja" w Galerii Zamojskiej BWA