Centrum Badań Epok Wczesnonowożytnych- instytucja badawcza Uniwersytetu Opolskiego organizuje w Zamościu 1. edycję Letniej Szkoły Kultury Staropolskiej.
Wydarzenie rozpocznie się 21.07 o godz.15.00 wykładem inauguracyjnym w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza prof. dr Vincenzo Milanesi, byłego rektora uniwersytetu w Padwie.

i
W programie Letniej Szkoły Kultury Staropolskiej zaplanowano wykłady, warsztaty i zwiedzanie Zamościa, Szczebrzeszyna, Zwierzyńca, Krasnobrodu i Suśca. Uczestnicy wysłuchają wystąpień literaturoznawców, historyków i znawców sztuki. Poznają też architekturę Zamościa, pochylą się nad fenomenem Akademii Zamojskiej, odkryją tajemnice twórczości Szymona Szymonowica, Jana Kochanowskiego oraz kanclerza Jana Zamoyskiego. Przyjrzą się również relacjom Padwy i Zamościa.
W wydarzeniu wezmą udział głównie studenci historii I, II i III stopnia uczelni wyższych w Polsce zainteresowanych naukowym zgłębianiem renesansu i baroku, oraz wszyscy pasjonaci tych epok.
Hasłem pierwszej edycji będzie: „Zamość – Padwa Północy w wielokulturowej Rzeczypospolitej”.
Projekt edukacyjno-kulturalny ma popularyzować wiedzę o dziedzictwie epoki staropolskiej oraz znaczeniu Zamościa jako miejsca szczególnego w kontekście wielokulturowości.
Wydarzenie potrwa od 21- 25.07. Wykłady i warsztaty odbędą się w murach Akademii Zamojskiej oraz w sali Cosulatus zamojskiego ratusza.
Zobacz też:
Zwiedzanie Akademii Zamojskiej z przewodnikiem