Krasnystaw

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie. Skarbnica historii i kultury

2024-06-04 12:49

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie to miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Proponuje podróż do fascynującego świata historii, sztuki i kultury tego wyjątkowego regionu. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Muzeum nieustannie się rozwija, organizując zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Wśród stałych ekspozycji warto odwiedzić "Archeologię powiatu", "Historię miasta i powiatu" oraz rekonstrukcję wiejskiej izby z przełomu XIX i XX wieku. Dla miłośników sztuki sakralnej i kowalstwa artystycznego również znajdzie się wiele interesujących eksponatów.

— Serdecznie zapraszam do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Może miasteczko jest niewielkie i położone na wschodzie Polski, ale naprawdę warto do nas zajrzeć. Patrząc już z drogi DK 17, przyciąga ogromne założenie naszego muzeum, czyli kolegium pojezuickie przylegające do kościoła Jezuitów.  — mówi Marta Zorska, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Inicjatorem powstania muzeum był Józef Nikodem Kłosowski, który w 1930 roku rozpoczął akcję gromadzenia eksponatów, by zachować dziedzictwo regionu. Choć zbiory Kłosowskiego zaginęły podczas II wojny światowej, idea przetrwała. Początkowo muzeum mieściło się w jednej sali kolegium pojezuickiego, pełniącej różnorodne funkcje. W 1962 roku przydzielono dodatkowe pomieszczenia, co pozwoliło na rozwinięcie ekspozycji. 

Motor wśród pilkarskiej elity. Triumfalna podróż piłkarzy przez Lublin

Prezentujemy zbiory w wielu działach, na trzech piętrach muzeum. Posiadamy około 10 tysięcy eksponatów i wśród nich znajdują się  zbiory, które można uznać za białe kruki i perełki na skalę polską, a nawet europejską. — dodaje Marta Zorska. 

Zbiory i Wystawy

Aktualnie Muzeum posiada około 10 000 eksponatów w działach: archeologii, etnografii, historii, numizmatyki, sztuki dawnej i sakralnej oraz chmielarstwa i piwowarstwa. W jednym z pomieszczeń (dawnym refektarzu) znajdują się rokokowe freski z I poł. XVIII w.

[źródło: muzeumkrasnystaw.pl]

Zobacz zdjęcia z wizyty w muzeum w Krasnymstawie!