Pomysłodawczyni Zamojskiej Alei Sław, Teresa Madej przekazała tę informację w poniedziałek, 3 czerwca.
— Uhonorujemy Krzesimira Dębskiego za muzyczny talent, za jego dzieła. Jest wybitnym kompozytorem muzyki klasycznej, filmowej. Muzyką opisuje nie tylko nasze życie, ale też opisuje też historię naszego kraju. — mówiła Teresa Madej.
Upamiętnienie Krzesimira Dębskiego w Zamościu nawiązuje również do historii jego rodziny związanej z Kresami oraz z Zamojszczyzną. Rodzice kompozytora wzięli ślub w zamojskim ratuszu po wojennej rozłące. Ojciec - pianista Włodzimierz Sławosz Dębski, przez wiele lat współpracował z Zamojską Orkiestrą Włościańską.
— Pan Włodzimierz Dębski aktywnie działał w Stowarzyszeniu Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, to z jego inicjatywy powstała m.in. cela Wołyniaków, a także upamiętniono poległych żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Rotundzie Zamojskiej. — mówiła Teresa Madej.
Krzesimir Dębski od wielu lat też wspiera charytatywnie działalność Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Krok za krokiem" w Zamościu.
Wydarzenia związane z uroczystym odsłonięciem tablicy w bruku ulicy Grodzkiej zaplanowano na 5 i 6 lipca. W programie znajdą się koncerty, spotkania, wystawy, wieczór filmowy oraz warsztaty taneczno- muzyczne i plener malarski.
Tablicę wykona, tak jak pozostałe w Zamojskiej Alei Sław, artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Znajdą się na niej słowa: "kompozytor, dyrygent, skrzypek".
Do tej pory na ulicy Grodzkiej znajdują się tablice poświęcone osobom zasłużonym dla Zamościa, takim jak: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz, Róża i Jan Zamoyscy oraz Adam Wiesław Kuli