W tym roku przypada 140 lat od założenia przez znanego zamojskiego farmaceutę Karola Kłossowskiego Towarzystwa Ogniowego pierwszej formacji strażackiej w dziejach Zamościa funkcjonującej dzisiaj jako Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.
- Jak mówił Święty Jan Paweł Drugi- Naród , który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości" tak i my postanowiliśmy opisać tę historię dla potomnych. Nasi funkcjonariusze ja opisali . Nie było łatwo trzeba było sięgnąć do archiwów, kronik. Nie było takiej szerokiej publikacji na ten temat dlatego pochyliliśmy się nad tym, trwało to długo ale się udało - mówił st. bryg. Jacek Sobczyński Komendant Miejski PSP w Zamościu.
- Pomysł na przygotowanie monografii pojawił się sześć lat temu . Był szykowany na 135- lecie straży pożarnej w Zamościu , nie mniej jednak obowiązki służbowe nie pozwoliły na zorganizowanie tego jubileuszu i opracowania. Pomysł na przygotowanie monografii miał uhonorować wszystkich strażaków, osób, które włączyły się w tworzenie zamojskiej straży pożarnej , całego ruchu strażackiego . Zadaniem tej publikacji jest też przywrócenie pamięci o osobach, które przekazywały swój czas i siły dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Miasta Zamościa - mówi Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu - brygadier- Andrzej Szozda.
Na monografię składają się cztery rozdziały opisujące historię zamojskich strażaków od roku 1882 do teraz, pierwszy to okres od 1882 roku do drugiej wojny światowej, drugi lata 1944- 74, trzeci- 1974- 1988 i ostatni pokazujący przemianę w zamojskiej straży pożarnej w latach 1998- 2022. Publikacja zawiera ponad 400 fotografii.
- Ten album jest historią bezpieczeństwa naszego regionu , pokazuje nie tylko ludzi i strukturę straży pożarnej ale też wydarzenia . Warto zagłębić się w tę historię -mówił Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
- Jest to wydarzenie naprawdę historyczne , monografia pozwoli następnym pokoleniom spojrzeć na całą działalność zamojskiej straży pożarnej. Ważne jest aby uhonorować tych druhów strażaków, żebyśmy o tych ludziach nie zapomnieli . Dla nich najważniejsze było bezpieczeństwo ludzi - mówił Starosta Zamojski i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zamościu,- Stanisław Grześko.
Monografię wydała Książnica Zamojska.
- Monografia jest niezwykle barwna, bardzo dobrze się ją czyta- mówił Dyrektor biblioteki- Piotr Bartnik.
Publikacja powstała w dużym stopniu dzięki materiałom i dokumentom zaczerpniętym ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zamościu.
- Monografia sama w sobie stanowi wielką wartość kulturową dla historii naszego miasta jak i straży pożarnej jako formacji wielkiego zaufania społecznego , gdyż jak widzimy w dokumentach bycie strażakiem było czymś wielkim , honorowym dla mężczyzny- mówił dr Jakub Żygawski- Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu.
Konferencji uczestniczyli też Leszek Wygachiewicz, realizujący skład i opracowanie graficzne oraz Anna Rudy, która przeprowadziła korektę.
Monografię przygotowali :1. Rozdział- Andrzej Szozda, 2. Rozdział- Marcin Żulewski, Rozdział 3 i 4- Tomasz Burcon, Przemysław Ilczuk, Anna Krukowska, Małgorzata Kuźma, Maria Pieńkowicz, Iwona Popajewska. Kopyść.
Monografia " Straż pożarna w Zamościu. 140 lat historii" wkrótce będzie dostępna w Książnicy Zamojskiej.