Nazwę Szczebrzeszyn zna chyba każdy Polak, a to za sprawą wiersza Jana Brzechwy "Chrząszcz" i fragmentu, który jest jednym z najpopularniejszych łamańców językowych:
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie..."
Historia jednego z najstarszych miast Lubelszczyzny (prawa miejskie od 1352 roku) jest bogata. Ścierały się tu różne kultury i religie, o czym świadczą zachowane do tej pory budowle, m.in.: kościół pw. Św. Katarzyny, cerkiew pw. Zaśnięcia czy synagoga. Jednym z ciekawszych miejsc w Szczebrzeszynie jest wzgórze zamkowe z ruinami i grodziskiem. Obecnie wzgórze jest zamknięte dla zwiedzających, ponieważ powstaje tam wieża widokowa.
W miasteczku nie mogło zabraknąć pomnika, a nawet dwóch, chrząszcza. Jeden, odlany z brązu, znajduje się na rynku przed ratuszem, a drugi wykonany z drewna lipowego, przy źródełku pod wzgórzem zamkowym.
Latem w Szczebrzeszynie odbywa się Festiwal Stolica Języka Polskiego, w tym roku od 30. lipca do 5. sierpnia.
Szczebrzeszyn i jego okolice ze względu na malownicze położenie - nieopodal doliny rzeki Wieprz, na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, są częścią Roztocza doskonałą na wycieczki piesze i wyprawy rowerowe.
Zobacz zdjęcia ze spaceru po Szczebrzeszynie!