Od czwartku na terenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie działać będzie regionalne laboratorium do badania próbek. Będą tam kierowane testy z całej Lubelszczyzny. Celem jest skrócenie czasu oczekiwania na wyniki, ale i ograniczenie migracji wirusa.
- Skracamy w ten sposób drogę, którą muszą pokonać próbki przekazywane do analiz, bo będziemy je badać bezpośrednio w Lublinie. Testy w tym laboratorium mają trwać krócej, niż w przypadku Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Regionalne laboratorium ma mieć wyniki w ciągu maksymalnie 8 godzin - tłumaczy Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Na Lubelszczyźnie potencjalni pacjenci z ryzykiem zakażenia koronawirusem mogą liczyć na dwutorową opiekę. W przypadku wystąpienia duszności, gorączki czy osłabienia warto skonsultować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym. Natomiast osoby, które przybywały w miejscach występowania wirusa powinny zgłosić się na oddział zakaźny - własnym środkiem transportu lub wezwać transport sanitarny.
Pogotowie ratunkowe w regionie działa w stanie podwyższonej gotowości. Podobnie jak 8 szpitali z oddziałami zakaźnymi m.in, w Chełmie, Tomaszowie Lubelskim czy Biłgoraju.