mat. ilustracyjny

i

Autor: jarmoluk, pixabay.com

Lubelskie: ZUS przyjmuje wnioski o wypłatę dodatku solidarnościowego [AUDIO]

2020-06-24 13:41

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy stracili w marcu pracę przez koronawirusa mogą ubiegać się o wsparcie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o dodatek solidarnościowy. Kwota 1400 złotych wypłacana będzie maksymalnie przez 3 miesiące.

Świadczenie obejmie osoby, z którymi pracodawca rozwiązał umowę o pracę po 15 marca za wypowiedzeniem, lub ta była na czas określony i wygasła akurat po tym terminie. Już pierwszego dnia od uruchomienia naboru wniosków w województwie lubelskim wpłynęło ich niemal 200 - z czego do Oddziału ZUS w Biłgoraju 61.

- Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie. Przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia. Osoba uprawniona dostanie świadczenie najwcześniej za ten miesiąc, w którym złożyła wniosek. Jeśli złoży wniosek w czerwcu – otrzyma dodatek już za czerwiec. Jeśli wniosek wpłynie w lipcu, dodatek będzie przysługiwał od lipca - tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie.

Wnioski można składać do końca sierpnia, jedynie przez internet. Pozwala na to Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

Świadczenie przysługuje również bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

Z dodatku nie skorzysta za to osoba, która podlega ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczeniu zdrowotnemu – za wyjątkiem ubezpieczenia w urzędzie pracy (właśnie jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium) lub ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Szczegóły na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czym jest dodatek solidarnościowy i jak się o niego ubiegać wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie. Posłuchaj!

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?