Krwiodawstwo

i

Autor: pixabay.com

QUIZ

Krwi nie da się niczym zastąpić, ani sztucznie wyprodukować. Dlatego tak ważne jest krwiodawstwo

2023-09-22 17:24

Rozwiąż quiz o donacji krwi! Pytanie próbne: ile krwi ma człowiek? Odpowiedź: jeśli jest zdrowy, na pewno wystarczająco, żeby podzielić się tym cennym płynem z innymi. Spróbuj odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania!

Karl Landsteiner w 1901 r. odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.

Gen. Komornicki: Ukraińcy nie odzyskają Krymu

Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza. Pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka:

- krwinki czerwone są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu;

- krwinki białe są odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami

- płytki krwi pełnią funkcję w zatrzymaniu krwawienia i krzepnięciu krwi

- osocze stanowi ok. 55% objętości krwi, zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek, płuc.

Krwiodawstwo to oddawanie krwi przez osoby zdrowe na rzecz osób potrzebujących krwi lub jej składników. Odbiorcami są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których krew jest niezbędna. Krwiodawstwo w Polsce jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi.

Po więcej inforamcji o krwiodawstwie w naszym regionie warto zajrzeć na stronę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Tam znajdują się również aktualności dotyczące Oddziałów Terenowych w Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i w Chełmie.

Rozwiąż QUIZ o krwiodawstwie!

Krwiodawstwo
Pytanie 1 z 10
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli... Która odpowiedź jest prawdziwa?