-21 kwietnia 2022 roku, Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Rejonowego w Zamościu akt oskarżenia wobec Huberta C., oskarżonego o podpalenie budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków i mobilnego punktu szczepień na Rynku Solnym w Zamościu w nocy z 1 na 2 sierpnia 2021 roku, a także podpalenie w dniu 13 września 2020 roku w miejscowości Złojec, powiatu zamojskiego, dwóch masztów telekomunikacyjnych. W nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu śledztwie przeprowadzono szereg czynności procesowych, w które zaangażowanych było wielu funkcjonariuszy Policji, w tym funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.Do zatrzymania podejrzanego doszło w dniu 27 lutego 2022 roku w woj. podkarpackim. 28 lutego 2022 roku w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu podejrzanemu przedstawiono zarzuty, do których się przyznał i złożył wyjaśnienia. Hubertowi C. zarzuca się popełnienie czynu o charakterze terrorystycznym w celu poważnego zastraszenia wielu osób, polegającego na podpaleniu w nocy z 1 na 2 sierpnia 2021 roku budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków oraz mobilnego punktu szczepień na Rynku Solnym w Zamościu i sprowadzeniu w ten sposób zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach oraz spowodowaniu strat w łącznej wysokości blisko 240 000 złotych na szkodę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu, Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i Zamojskiego Szpitala Niepublicznego sp. z o.o, a także czynu polegającego na uszkodzeniu w dniu 13 września 2020 roku w miejscowości Złojec, powiatu zamojskiego, dwóch masztów telekomunikacyjnych, należących do Orange Polska S.A. i T-Mobile Polska S.A. i spowodowaniu strat w łącznej wysokości ponad 140 000 złotych. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, na wniosek prokuratora, zastosowano wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu- Artur Szykuła.
- Jeżeli chodzi o dowody, które przemawiają za sprawstwom oskarżonego to poza obszernym materiałem dowodowym w postaci przeprowadzonych oględzin , uzyskanych opinii z zakresu badań DNA , mamy także wyjaśnienia samego oskarżonego, który przyznał się do zarzucanych mu czynów.
Mężczyzna w trakcie prowadzonego śledztwa był też badany przez lekarza psychiatrę i psychologa.
- Biegli uznali, iż w czasie popełnienia obu zarzucanych czynów podejrzany miał zachowaną zdolność do rozpoznania ich znaczenia i kierowania swoim postępowaniem.
43- letni mieszkaniec powiatu zamojskiego czeka teraz na proces w zamojskim areszcie. grozi mu do 15 lat.