hrubieszów

i

Autor: facebook.com/ Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

Hrubieszów: Archeolodzy znaleźli ogromną ilość eksponatów. "To miejsce było intensywnie wykorzystywane"

2020-05-18 12:04

Niemal pół tony materiałów zabytkowych odkopali w kilka dni archeolodzy w Gródku w Gminie Hrubieszów. A to dopiero pierwszy etap prac archeologicznych.

 Archeolodzy wydobyli z ziemi fragmenty naczyń glinianych, narzędzi krzemiennych sprzed ponad 5 tysięcy lat, szklane paciorki, sprzączki, fibule, czy okucia pasów.

- Nie spodziewaliśmy się takiej ilości. Nasze odczucia po tym etapie są naprawdę zdumiewające. Ranga tych badań jest bardzo ważna.    Potwierdzają one  a niektórym otwierają oczy i uświadamiają, że to jest miejsce które od czasów od kiedy pojawił się człowiek na naszych terenach  było intensywnie wykorzystywane. Praktycznie non stop. Jedne ludy odchodziły, drugie się pojawiały - przyznaje dyrektor muzeum In. Stanisława Staszica w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki-

Fragmenty naczyń glinianych to dowód na  to, że kiedyś była tam osada z epoki neolitu. Paciorki i elementy stroju świadczą o istnieniu w tym miejscu  gockiego cmentarzyska, a odnalezione  żelazne groty strzał można łączyć z epoką średniowiecza.

Archeolodzy przeczesali powierzchnię trzech hektarów ziemi. Czeka na nich jeszcze 7 hektarów. Kolejny etap badań w ramach projektu "Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego Lubelszczyzny" zaplanowano po żniwach.