Działalność Centrum Integracji Społecznej w Zamościu ma polegać głównie na zawodowym i społecznym aktywizowaniu. Jedną z form aktywizacji są warsztaty prowadzone w zawodach uznawanych w naszym regionie za deficytowe. Uczestnicy podejdą również do egzaminów. To wszystko ma zwiększyć ich szanse na znalezienie zatrudnienia albo na założenie własnej działalności gospodarczej.
Uczestnicy CIS-u są już po okresie próbnym. Był to czas, w którym mogli zorientować się w działalności centrum i podjąć decyzję czy im się tam podoba i czy chcą nadal kontynuować swój udział w spotkaniach. Prawie wszyscy postanowili pozostać. Spotykają się pod okiem instruktorów w ramach czterech warsztatów.
- Gastronomicznym , pielęgnacji zieleni, porządkowo- opiekuńczym oraz remontowo – budowlanym – wyjaśnia kierownik CIS-u – Barbara Gajos:
Część uczestników ma już za sobą pierwsze prace zawodowe.
- Zostały już wykonane między innymi prace remontowo budowlane, malarskie, wykończeniowe na terenie centrum czy na terenie jednego z obiektów Miasta Zamość- dodaje kierownik CIS-u.
Uczestnicy otrzymują świadczenie integracyjne , mogą też dostać premię motywacyjną. Centrum dostaje dotacje na swoją działalność z urzędu miasta, ale na połowę swoich kosztów musi zapracować.