W 2024 roku Roztoczański Park Narodowy będzie obchodził jubileusz 50-lecia funkcjonowania i w związku z tym przygotowuje niezwykłą atrakcję dla odwiedzających Zwierzyniec. Koncepcja poszerzenia oferty turystycznej zakłada trzy elementy: modernizację i rozbudowę Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego, ścieżkę w koronach drzew i wieżę widokową w Panasówce. 30-letni budynek OEM zyska nową powierzchnię i nowoczesne rozwiązania.
Jak będzie wyglądała ścieżka, która umożliwi dokładne poznanie drzewostanu?
— Koncepcja Ścieżki w koronach drzew przewiduje podziemne przejście, gdzie prezentowalibyśmy profile glebowe roztoczańskie oraz systemy korzeniowe. Chcielibyśmy pokazać wszystko to, co jest pod ziemią i czego normalnie nie widzimy. Następnie byłoby 200-metrowe przejście wydmą, która znajduje się za Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym, następnie pomostami drzew przemieszczalibyśmy się w połowie wysokości drzew - na około 15 metrach wysokości w kierunku osi wodnej. Tam byłaby umiejscowiona wieża widokowa, która by z jednej strony umożliwiała wyjście ponad korony drzew, a z drugiej strony zejście już na grunt. — mówi Andrzej Wojtyło, dyrektor RPN.
Wieża widokowa w Panasówce pozwoli podziwiać harmonijny krajobraz Roztocza i Puszczy Solskiej. Poszerzenie oferty przedłuży sezon turystyczny, a także odciąży najcenniejszy obszar ochrony ścisłej RPN, czyli Bukową Górę.
Cała inwestycja jest obecnie na etapie ogłoszenia konkursu na wizualizację architektoniczną, prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie dopiero w 2025 roku. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 43 mln zł.