Obrazkowy Słownik Slangu Młodzieżowego

i

Autor: M.S Eska Zamość

Zwierzyniec: Obczaj OCB? Obrazkowy Słownik Slangu Młodzieżowego

2022-01-28 17:03

Młodzież ze Zwierzyńca stworzyła obrazkowy słownik, który pomoże zrozumieć Boomerom współczesną polszczyznę. Na warsztatach zorganizowanych przez miejscowe Centrum Kultury opracowali komiksowo 128 haseł słów, którymi posługują na co dzień.

Młodzi ludzie ze Zwierzyńca i okolic stworzyli własny, w dodatku obrazkowy, słownik slangu młodzieżowego "Obczaj OCB? Obrazkowy Słownik Slangu Młodzieżowego". Powstał on z inicjatywy Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu. O tym skąd wziął się pomysł na takie wydawnictwo mówi Edyta Sadło, dyrektor placówki:

— Chcieliśmy włączyć w działania Centrum Kultury zwierzyniecką młodzież. Pewne rzeczy robimy i obserwujemy, że nie zawsze młodzi ludzie odpowiada na to, co im proponujemy i chcieliśmy w większym stopniu ją zaangażować, pozyskać do naszych działań. Pomyśleliśmy, że może zaangażują się przy okazji tworzenia słownika slangu młodzieżowego, bo przecież takim slangiem operują i chcieliśmy, żeby byli współautorami.—

Najpierw kilkunastu uczniów z ostatnich klas Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu z pomocą zaangażowanych w projekt nauczycieli, m.in. Anny Greszty, wybrali i opracowali wyjaśnienia prawie 130 haseł, takich jak: alternatywka, bankroll, dymkować, epicko, jajognioty, masno, skill sztos i wiele innych. Następnie wzięli udział w warsztatach komiksowych prowadzonych przez Grzegorza Molasa, podczas których tworzyli obrazkowe interpretacje słów młodzieżowego slangu. W ramach projektu odbyły się również warsztaty teatralne, których uczestnicy razem z Bartłomiejem Miernikiem z Fundacji "Banina" w Lublinie, przygotowywali scenki z hasłami, zawartymi w słowniku.

Słownik jest dostępny w Centrum Kultury oraz Punkcie Informacji Turystycznej w Zwierzyńcu. Niedługo będzie można go pobrać w wersji elektronicznej na stronie kultura-zwierzyniec.pl

Projekt "Obczaj OCB? Obrazkowy słownik slangu młodzieżowego" był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021", realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.