Młodzi ludzie ze Zwierzyńca i okolic stworzyli własny, w dodatku obrazkowy, słownik slangu młodzieżowego "Obczaj OCB? Obrazkowy Słownik Slangu Młodzieżowego". Powstał on z inicjatywy Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu. O tym skąd wziął się pomysł na takie wydawnictwo mówi Edyta Sadło, dyrektor placówki:
— Chcieliśmy włączyć w działania Centrum Kultury zwierzyniecką młodzież. Pewne rzeczy robimy i obserwujemy, że nie zawsze młodzi ludzie odpowiada na to, co im proponujemy i chcieliśmy w większym stopniu ją zaangażować, pozyskać do naszych działań. Pomyśleliśmy, że może zaangażują się przy okazji tworzenia słownika slangu młodzieżowego, bo przecież takim slangiem operują i chcieliśmy, żeby byli współautorami.—
Najpierw kilkunastu uczniów z ostatnich klas Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu z pomocą zaangażowanych w projekt nauczycieli, m.in. Anny Greszty, wybrali i opracowali wyjaśnienia prawie 130 haseł, takich jak: alternatywka, bankroll, dymkować, epicko, jajognioty, masno, skill sztos i wiele innych. Następnie wzięli udział w warsztatach komiksowych prowadzonych przez Grzegorza Molasa, podczas których tworzyli obrazkowe interpretacje słów młodzieżowego slangu. W ramach projektu odbyły się również warsztaty teatralne, których uczestnicy razem z Bartłomiejem Miernikiem z Fundacji "Banina" w Lublinie, przygotowywali scenki z hasłami, zawartymi w słowniku.
Słownik jest dostępny w Centrum Kultury oraz Punkcie Informacji Turystycznej w Zwierzyńcu. Niedługo będzie można go pobrać w wersji elektronicznej na stronie kultura-zwierzyniec.pl
Projekt "Obczaj OCB? Obrazkowy słownik slangu młodzieżowego" był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021", realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Polecany artykuł: