Konik polski w Roztoczańskim Parku Narodowym

i

Autor: Roztoczański Park Narodowy

Zwierzyniec: Nowe koniki polskie

2022-01-31 18:14

Pierwsze w tym roku narodziny młodych koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym. Hodowla rezerwatowa na tym terenie jest prowadzona już od 40 lat.

Pierwszy w tym roku konik polski przyszedł na świat w hodowli na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego 25 stycznia. Nazywa się Hmirek, zgodnie z przyjętą zasadą, że imię źrebiąt rozpoczyna się na pierwszą literę imienia matki. W tym przypadku jest to klacz Herpia.

Jest to konik, który przyszedł na świat w hodowli rezerwatowej, czyli tej półotwartej, gdzie koniki polskie przez cały rok przebywają w terenie. — mówi Andrzej Wojtyło, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.

W Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w RPN co roku rodzi się około 15 nowych osobników, z czego średnio połowa w hodowli stajennej we Floriance i połowa w hodowli rezerwatowej. Zwierzęta te cechują ufność do człowieka, spokojny temperament i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zadaniem hodowli zachowawczej jest utrzymywanie koników polskich w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych. Roztoczańska Hodowla istnieje już od 1982 roku, czyli równo 40 lat. Jako pierwsze pojawiły się klacze: Husaria, Moda, Tuba i Hanula oraz ogier - Mohacz.