Żaby, ropuchy, rzekotki, traszki, kumaki to tylko kilka przedstawicieli płazów, które występują na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nie wszyscy darzą je sympatią, a to błąd. Są one naszymi sprzymierzeńcami, żywią się np. komarami, które psują nam nie jeden ciepły wieczór. Niestety populacja płazów cały czas się zmniejsza, żeby temu zapobiec można do 13 kwietnia wziąć czynny udział w akcji Roztoczańskiego Parku Narodowego "Ocal żabkę".
Co roku prowadzimy działania, które mają służyć ochronie, zarówno tych małych stworów, jak i tych nieco większych. A z racji tego, że jesteśmy w porze wiosennej, budzi się przyroda do życia, zachęcamy wszystkich gorąco do udziału w akcji. Każdy może do niej przystąpić, niezależnie od wieku. Warto poznać ich naturę, niesamowity świat, zdolność kamuflowania się. O to właśnie chodzi, żebyśmy mogli popatrzeć oczyma płazów na świat, żeby móc je równocześnie chronić. — mówi Aneta Dybowska, główny specjalista do spraw edukacji w RPN.
Zadanie polega na pomocy w przenoszeniu płazów, które wiosną migrują z miejsc zimowego odpoczynku do zbiorników wodnych. Akcja Ocal żabkę potrwa do 13 kwietnia. Zbiórki odbywają się w godzinach od 8:00 do 10:00 przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN przy ulicy Plażowej w Zwierzyńcu. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie Parku.
Roztoczański Park Narodowy, aby uchronić te sympatyczne istoty przed śmiercią na drodze, montuje specjalne bariery - płazy wpadają do pułapek, skąd przenoszone są w wiadrach na drugą stronę jezdni. Przy Stawach Echo, zastosowano system betonowych przepustów, dzięki czemu poziom śmiertelności tych zwierząt spadł niemal do zera.
Polecany artykuł: