- Chcieliśmy pokazać wspólnie z Miastem Zamość efekty rewitalizacji Akademii Zamojskiej. Wzbudzało to już od dłuższego czasu bardzo duże zainteresowanie i wśród mieszkańców i wśród turystów przyjeżdżających do miasta. Zapisy trwały błyskawicznie. Uruchomiliśmy je we wtorek, w środę po południu nie było już wolnych. Było sporo grup bo aż jedenaście. Każda grupa liczyła około 30 osób. Frekwencja była spora i gdyby oprowadzanie było od rana do nocy to podejrzewam, że nie narzekalibyśmy na brak chętnych. Oprowadzanie było w piątek, sobotę i niedzielę. Mamy nadzieję, że uda się jeszcze powtórzyć to zwiedzanie - mówi Joanna Liberadzka- Duras- dyrektor zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu.
Spacer z przewodnikiem rozpoczynał się w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej skąd grupy z przewodnikiem kierowały się do budynku akademii. Tam zwiedzały część parteru i piętra.
- Na początku omawiałem historię budowli Akademii Zamojskiej , architekturę. Były też ciekawostki. Następnie przeszliśmy do sal nr 18., 20, 27 i 9. W sali nr 9 zobaczyliśmy na suficie budynku polichromię bogato pokazującą historię Akademii Zamojskiej. Widzieliśmy też między innymi architekturę korytarzy, sklepienia- architekturę bardzo pięknie odrestaurowaną- mówi Jan Lawenda- przewodnik terenowy po Zamościu i Roztoczu.
Uczestnicy zwiedzania mieli też okazję zobaczyć odrestaurowany dziedziniec oraz multimedialną prezentację historii Akademii Zamojskiej. Co ciekawe, z jednego z ekranów zwrócił się do gości- multimedialny Jan Zamoyski, który ich powitał i wyraził swoją radość, że chcą poznać niemal 5 wieków działalności jego Akademii Zamojskiej od jej założenia do czasów współczesnych.
Umowę na renowację dawnego budynku Akademii Zamojskiej podpisano w 2019 roku a prace trwały do 2023 roku.