Podziel się sobą i zostań rodziną zastępczą! To hasło, które zachęca do podjęcia niemałego wyzwania i stworzenia domu dla dzieci potrzebujących takiego wsparcia. A zapotrzebowanie na nie jest naprawdę duże, obecnie w Zamościu nie ma Pogotowia Opiekuńczego.
Jest to taka specyficzna rodziny zastępczej zawodowej, która przyjmuje do swojego domu dzieci w wieku do 7 lat interwencyjnie. Najczęściej są to dzieci pozostawione po porodzie w szpitalu, są to noworodki do maksymalnie kilku miesięcy pobytu. Specyfika pracy wymaga od rodziny takiej gotowości do przyjmowania dzieci przez cały rok. — mówi Agnieszka Gałan, p.o. dyrektora OPZiWR w Zamościu.
Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie oraz Organizator Pieczy Zastępczej w Zamościu zwracają się z prośbą do mieszkańców.
Z racji tego, że w Zamościu jest taki problem, zarówno w rodzinach zastępczych jak i we wszystkich placówkach, że miejsc praktycznie nie ma. Będziemy musieli poszukiwać miejsca dla dzieci poza terenem miasta i najbardziej martwimy się o te noworodki pozostawione w szpitalu i one nie powinny trafiać do placówek. Dlatego bardzo zależy nam na czasie i i bardzo apelujemy o to, aby się Państwo, nawet ci którzy jedynie rozważacie w sobie taką decyzję, zgłosili się do nas. Zapraszamy do porozmawiania i rozwiania wszystkich wątpliwości. — dodaje Agnieszka Gałan.
Osoby, które chciałby zajmować się taką formą wsparcia najmłodszych powinny przede wszystkim cechować się odpowiedzialnością i cierpliwością. Poza tym muszą spełnić kilka formalności:
- Zgłosić się do Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu (ul. B. Prusa 2) i umówić się na wstępną rozmowę.
- Złożyć wniosek o wszczęcie procedury kwalifikacyjnej.
- Wziąć udział w badaniach psychologiczno-pedagogicznych.
- Umówić się na wizytę środowiskową w miejscu zamieszkania.
- Wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu dla kandydatów na rodziny zastępczej.
- Złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Więcej informacji na stronie zamosc.pl
Polecany artykuł: