- Mając na względzie ostatnie obfite opady śniegu, które miały miejsce na terenie powiatu zamojskiego apelujemy do właścicieli i zarządców budynków o usuwanie zalegającego śniegu na dachach budynków. Lukarny, które występują na dachach sprzyjają gromadzeniu się dużej ilości śniegu. Wiemy , że kiedy dochodzi do odwilży to z dachów stromych śnieg osuwa się sam. Taka duża ilość śniegu spadając z wysokości nabiera dużego impetu i stwarza realne zagrożenie dla osób, które mogą znaleźć się w pobliżu albo dla pojazdów zaparkowanych przy budynku. Spadający śnieg może powodować załamanie, wgięcie się dachów pojazdów aż do siedzeń - informuje rzecznik zamojskich strażaków- Andrzej Szozda.
Kolejne zagrożenie związane z zalegającym śniegiem to obciążenie konstrukcji dachu.
- Myślę tutaj o dachach płaskich , gdzie nagromadzenie tej warstwy może spowodować uszkodzenie dachu . Mamy w pamięci tragedię z 2006 roku, kiedy to w Chorzowie doszło do zawalenia się dachu hali podczas Międzynarodowych Targów , w wyniku czego zginęło bardzo dużo osób . Co istotne - zalegający przy różnicach temperatur śnieg wilgotnieje, w nocy zamarza i tworzy warstwę lodowo-śnieżną. Metr takiej warstwy może ważyć nawet kilkaset kilogramów , jest to potężne obciążenie dla konstrukcji budynków. Obowiązkiem właścicieli budynków jest by weryfikować grubość warstwy, jeśli ona jest duża to należy ten śnieg usuwać , oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa - dodaje Andrzej Szozda.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego właściciel lub zarządca budynku musi kontrolować ilość śniegu na dachu, a w przypadku jego nagromadzenia, zobowiązany jest do jego usunięcia.