Na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z wznowieniem prac Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk odniósł się do wcześniejszych problemów dotyczącej tej inwestycji:
- Wiele osób pamięta, że mieliśmy problem jeśli chodzi i pierwszą firmę , która prowadziła pierwsze prace w akademii. Zeszła z placu budowy, istnieje między nami spór co do tego w jaki sposób i czy powinniśmy się rozstać . Naszym zdaniem firma nie miała potencjału do wykonania tych prac. Firma z kolei uważa, że Miasto nie było właściwie przygotowane pod względem dokumentacyjnym do tej pracy . Myśmy grali w otwarte karty. Dokumentacja była znana zarówno wcześniej , podczas pierwszego jak i drugiego przetargu . Obecna firma wygrała ten przetarg, to znana nam firma na zamojskim rynku, zajmowała się wieloma zabytkami w tym katedrą czy "franciszkanami". Firma wygrała przetarg w oparciu o dokumentację, która była wcześniej a także o uzupełnienia związane z pracami, które wcześniej poprzednia firma wykonała. Część z tych prac mamy okazję oglądać czyli odkrycie polichromii czy faktycznego stanu technicznego tego obiektu. Cieszymy się, że ten przetarg wygrała firma lokalna ale i staramy się by te prace przebiegały zgodnie z harmonogramem ponieważ mamy dofinansowanie unijne. Przypomnę, że wartość to ponad 50 milionów złotych, ale też do konserwacji polichromii, które nie były wcześniej ujęte projekcie unijnym uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości pół miliona złotych z budżetu państwa. Staramy się by cenne rzeczy, które są w akademii zachować oraz chcielibyśmy by turyści i korzystający z tego obiektu będą mogli wykorzystywać. Jestem zadowolony z postępu prac., które są dynamicznie prowadzone. Domurowania, prace rozbiórkowe są w dużym stopniu skończone . Pozostają jeszcze prace rozbiórkowe związane z rozbiórką i przebudową dachu czyli poddasza , trwają przygotowania do tych prac. wjazd od strony ul. Kołłątaja i Pereca został przebudowany brama wjazdowa została rozebrana by samochody ciężkie, dźwig mogły tutaj wjechać prace ruszyły .
- Obecna firma dwa tygodnie temu podpisała umowę. Pierwszy miesiąc związany był z przygotowaniem zaplecza budowy, w tej chwili widzimy zaawansowane prace, które mają na celu przygotowanie obiektów , wzmocnienie fundamentów i przygotowanie do dalszej pracy. Prowadzimy kompleksowy nadzór we wszystkich branżach nad tymi pracami . Nasza rola jest kontrolowanie, sprawdzanie jakości wykonanych robót i zgodności z dokumentacją . Zaplanowane prace przygotowawcze na lipiec i sierpień , we wrześniu będą prowadzone prace wzmocnieniowe , prace konserwatorskie zaplanowano w sali w której są polichromie do grudnia tego roku. Pierwsze zadanie ma być zakończone do 31.08 2023 roku a drugie- związane z funkcjonowaniem liceum - do września 2023 roku - mówił inżynier wiodący reprezentujący menadżera projektu ZDI- Daniel Niderla.
- Jesteśmy na wstępnym etapie prac. Przed umieszczeniem dachu musimy wykonać wzmocnienia palowe. Teraz roboty wzmocnieniowe obiektu polegające na wykonaniu stropów nad sklepieniami nad pierwszym piętrem, oraz prace polegające na wzmocnieniu obiektu. Najtrudniejsze będzie etap dotyczący dachu- mówi Kierownik budowy- Adrian Wawrykiewicz.
Remont konserwatorki Akademii Zamojskiej obejmuje dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVII wieku, przywrócenie historycznego układu pomieszczeń, odtworzenie dachu mansardowego. Przeprowadzone prace konserwatorskie we wnętrzach i elewacjach mają pozwolić objąć ochroną zachowanych elementów zabytkowych. W zakres zadania wchodzą tez roboty remontowo- budowlane oraz prace konserwatorskie dotyczące pomieszczeń i powierzchni przeznaczonych na działalność kulturalno- edukacyjną czyli trzech pomieszczeń na parterze, poddasza, które zostanie zaadaptowane na cele kulturalno- edukacyjne i dziedzińca
Po pracach do budynku wróci I Liceum, na poddaszu powstanie Zamojska Akademia Kultury , gdzie znajdą się jednostki poszczególnych placówek z Zamościa. Wszystkie prace powinny się zakończyć do listopada 2023 roku.