Docenienie przez kapitułę jest ważnym wyróżnieniem dla miasta, ponieważ remont obiektu Akademii był jednym z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych projektów, które wydział rozwoju miasta realizował w ostatnich 15 latach.
— Remont był ogromnym wyzwaniem ze względu na kwestie konserwatorskie, budowlane, finansowe i prawne. Koszt inwestycji znacząco wzrósł, przygotowując projekty do tej inwestycji w 2012 roku był on na poziomie około 38 mln zł, a inwestycja zakończyła się na poziomie 70 mln zł. — wyjaśnia Monika Machlarz-Bondyra, starszy inspektor w Wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość.
Dzięki kompleksowej renowacji, zabytkowy budynek nie tylko odzyskał swój historyczny wygląd, ale także stał się ważnym centrum edukacyjnym i kulturalnym. Inwestycja była realizowana z dofinansowaniem z środków zewnętrznych, głównie z Unii Europejskiej.
— Cieszy nas bardzo, że inwestycja została zauważona. Dla nas najistotniejsze jest to, że udało się ją wykonać w terminie i rozliczyć, mimo problemów z dostawami i wzrostem cen. Zadanie było bardzo złożone, ale się udało, i myślę, że mieszkańcy są również zadowoleni. — dodaje Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych
Podczas prac remontowych odkryto wiele wartościowych niespodzianek, głównie polichromii z XVIII wieku. Obecnie gmach dawnej Akademii Zamojskiej jest jednym z najbardziej okazałych zabytków Grodu Hetmana. Ponownie mieści się tutaj I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, a także nowa przestrzeń - Zamojska Akademia Kultury.