Z okazji zbliżającego się wydarzenia zorganizowano konferencję prasową, na której przedstawiono program oraz informacje na temat budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej.
- Dla środowisk kawaleryjskich wszystko rozpoczynamy 25 sierpnia. W dniach poprzedzających wydarzenie odbędą się też po raz piąty ćwiczenia z wojskiem pod nazwą "Huzar" z udziałem żołnierzy i sprzętu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz żołnierzy 25. Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa, 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia Huzar są dla nas ważne ponieważ wielu kawalerzystów ochotników między innymi dzięki temu przedsięwzięciu wstąpiło do służby w WP, a w tym do WOT. Będą śmigłowce. Uroczystości rozpoczną się 28 sierpnia na cmentarzu w Komarowie. W niedzielę, 29. sierpnia odbędzie się właściwa rekonstrukcja w Wolicy Śniatyckiej . Będą pokazy kawaleryjskie i to co najbardziej wszyscy lubią widzowie- epizody z Bitwy pod Komarowem, po tym pokaz wojskowy- mówił Prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek.
- Celem wydarzenia jest upamiętnienie czynu bojowego polskich kawalerzystów w zwycięstwie w Wolicy Śniatyckiej, na którego okoliczność ustanowione jest Święto Kawalerii Polskiej. Święto zostało wprowadzone w 2009 roku przez MON z inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Wieloletnim współorganizatorem kolejnych rocznic jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, który zanim jeszcze powstał ruch kawalerii ochotniczej od 1989 r. pielęgnował etos polskich kawalerzystów spod Komarowa, organizując wraz ze społecznością lokalną uroczystości religijno-patriotyczne. Cieszy to, że środowiska ułańskie weszły na nasz teren, cieszy współpraca z wojskiem - mówił Prezes Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość- Sławomir Zawiślak.
Na konferencji podano również informacje na temat budowy 18- metrowego Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej.
- Pomnik będzie się składał z dwóch skrzydeł husarskich i trzech sylwetek galopujących kawalerzystów wykonanych z brązu. Postument będzie przypominał wspaniałe zwycięstwo Kawalerii Polskiej pod Komarowem. Chcemy w ten sposób oddać chwałę kawalerzystom, którzy dali łupnia Siemionowi Budionnemu. Obecnie prace są na zaawansowanym etapie. Przypomnę, że podpisanie porozumienia o współpracy na rzecz budowy pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej pomiędzy Stowarzyszeniem „Bitwa pod Komarowem” i ŚZŻAK Okręg Zamość miało miejsce na zorganizowanej 30 lipca 2018. Koszt to 3 miliony 300 tysięcy. Na apel społeczników, ze zbiórek od darczyńców udało się pozyskać ponad 1 207 000,00 zł. Bardzo istotnym są dofinansowania zadania publicznego ze strony rządowej tj. 700 tys. z rezerwy budżetu państwa oraz 842 460,00 zł z programów Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Łącznie pozyskano ponad 82 % finansów na budowę. Brakuje jeszcze 20 procent kwoty. Zbliżamy się do finalizacji. Chodzi nam o to by historię naszej ziemi zamojskiej pokazywać, mówić o tym zwycięstwie, chcemy dalej pielęgnować pamięć o naszych przodkach, wzmacniać patriotyzm- dodał Sławomir Zawiślak.
- Głównym celem było trwałe upamiętnienie na miejscu pola bitwy. 20 lat pracy służyło po to by ten pomnik powstał. Ma powstać utwór symfoniczny kawaleryjski o bitwie pod Komarowem, który ma stać się hymnem tej uroczystości. Koncert planowany jest w przyszłym roku. Każdy mówi o Grunwaldzie - pierwszym zwycięstwem a my chcemy przypominać też o Bitwie pod Komarowem- musimy o tym pamiętać. Zachęcam do wsparcia budowy pomnika. Na początku było ryzyko jak zacząć, ale udało się i trwa budowa pomnika - dodał Tomasz Dudek.
Program dwudniowych uroczystości przewiduje:
28 sierpnia – sobota:
17.30 - Capstrzyk kawaleryjski na cmentarzu w Komarowie przy mogile poległych ułanów w bitwie pod Komarowem;
18.15 - Msza Święta za poległych kawalerzystów w Kościele Św. Trójcy w Komarowie.
29 sierpnia – niedziela:
13.00 - obchody 101. rocznicy bitwy pod Komarowem - Święto Kawalerii w Wolicy Śniatyckiej – Komarowska Potrzeba 2021
- uroczyste złożenie meldunku;
- przekazanie nagród i podziękowań z manewrów kawalerii;
- pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego;
- inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem;
- pokaz wojskowy.
Bitwa pod Komarowem stanowiła ważny zwrot na południowym froncie i była największą od 1813 roku bitwą kawalerii.
Dla potrzeb zbiórki na budowę pomnika uruchomiona zbiórka. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.bitwapodkomarowem.pl w zakładce Budowa Pomnika oraz na profilu FB: Bitwa pod Komarowem.
Obchody 101. rocznicy bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2021, odbędą się w dniach 28-29 sierpnia 2021 r. w Wolicy Śniatyckiej.